Ing. Lenka Helena Koenigsmarková – podnikatelka, filantropka


Ing. Lenka Helena Koenigsmarková
05.05.2024 11:02 | Michaela Košťálová

Jejím domácím prostředím je už dlouhou řadu let byznys, a to takřka všeho druhu. Pochází z Brna, kde vystudovala finanční podnikání na brněnské Masarykově univerzitě, a své, zřejmě nejrozsáhlejší zkušenosti nasbírala v oblasti reklamních agentur. Působila například jako marketingová manažerka u známé kosmetické společnosti Wella, nebo u společnosti Lego a následně pracovala třeba i pro amerického výrobce hraček Mattel, z jehož produktů si patrně každý z nás ihned vybaví legendární panenku Barbie. Od roku 2023 přednáší na platformě LABA a téhož roku byla jmenována novou nezávislou členkou dozorčí rady předního poskytovatele firemních digital office řešení Y Soft Corporation.

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

 

Výčet vašich funkcí a pracovních příležitostí je oslňující. Počítala jste s takovým kariérním posunem už jako vysokoškolská studentka?

To je od vás milé, že to takto píšete. A hezky se to poslouchá. Sama bych to takto nikdy nenazvala. Možná je to tím, že my ženy máme trochu imposter syndrom, že si přijdeme stále nedostatečné. Takže já si umím představit oslnivou kariéru ještě úplně jinak. (smích)

Pro jiného může být váš život splněný sen…

Nikdy jsem neměla to štěstí, že bych přesně věděla, co chci dělat. Chtěla jsem být kosmonautka, pak moderátorka, spisovatelka, herečka, modelka, když si vzpomenu na svoje studia, tak jsem toužila po tom být ředitelkou banky nebo diplomatkou v Bruselu. Ale nikdy to nebylo nějak přesně dané. Ekonomku jsem šla studovat také proto, že v té době nebylo moc možností. Nemohla jsem být lékařka, nechtěla jsem být učitelka ani právnička, rozhodně jsem nemohla studovat technické obory, takže z toho vyšla ekonomie.

To je skutečně hodně profesí.

Myslím, že spojovacím článkem byla touha uspět, být vidět, měnit věci, šéfovat jim. Měla jsem velké štěstí – vyrostla jsem v rodině s třemi mladšími bratry, maminka byla na mateřských dovolených vždy velmi krátce, takže jsem nikdy úplně nezažila přístup: „Ty jsi holka, takže budeš sedět v koutě.“ Vlastně právě naopak: „Ty jsi ta velká holka, starší sestra tří bratrů, takže se musíš umět postarat.“

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

A následovala studia na Masarykově univerzitě.

Vzdělání bylo u nás doma vždy alfou a omegou, takže popravdě jsem ani nepřemýšlela, že bych nešla studovat vysokou školu. A protože jsem z Brna, tak MU byla jasná volba. Byly to krásné roky, hodně času jsem v té době trávila v Izraeli, kde jsem napůl žila, učila se hebrejsky, takže jsem se snažila skloubit vše – život tam i tady. Takže možná jsem trochu přicházela o ten klasický studentský život na kolejích, ale na druhou stranu jsem zažívala neuvěřitelné věci v kibucu.

Jak jste jako absolventka našla první zaměstnání?

Na univerzitě byl v té době inzerát, že člen tehdejší velké pětky KPMG hledá absolventy. Měli jsme předmět „auditing“ a mě to přišlo hrozně sexy, tak jsem se přihlásila. Nějakým holým zázrakem mě vzali, avšak poté co jsem nastoupila, jsem s hrůzou zjistila, že základem mé práce bude kontrolovat účetnictví. A pokud mi něco hodně nešlo, tak to bylo účetnictví. Takže jsem tam vydržela necelý rok a šla dál.

I tak jste hned z kraje získávala zajímavé pracovní možnosti. Pracovala jste například pro kosmetickou značku WELLA.

Poté, co jsem se přestěhovala z Brna do Prahy, jsem pracovala v marketingové agentuře, kde jedním z mých klientů byla právě společnost WELLA. A já v té době měla v sobě tu „drzost“, že jsem si asi po roce práce v agentuře řekla – ok, agentura mě nebaví, chci na stranu klienta. Tak jsem si dohodla schůzku s generálním ředitelem WELLY a tam mu řekla: „Dobrý den, já pro vás dělám v agentuře, a tak jsem si říkala, zda nemáte volné místo v marketingu.“ No a za dva měsíce mi zavolali.

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Poté jste osm let pracovala pro známou značku LEGO, což tedy může být pro jiného opět splněný sen. Jak vzpomínáte na tuto příležitost?

LEGO bylo a je love brand, můj také. Za komunizmu jsme schraňovali s bratry každou kostičku propašovanou z Německa. Takže krásný produkt, ale především skvělé pracovní prostředí. Skandinávské. Velmi rovné, struktura byla hodně vertikální, často jsme v Billundu potkávali pana majitele. Šéf evropského marketingu končil meeting ve tři, protože musel pro děti do školky, z čehož jsme my z Čech byli úplně jako u vytržení. Můj hlas měl stejnou váhu jako hlas toho nejvyššího šéfa. A zpětně musím říct, že mě to hluboce formovalo. Vlastně to navázalo na má gymnaziální studia, protože tam se těsně po revoluci velmi dbalo o to, abychom pochopili, co je demokracie, jak se zastat sebe a ostatních, jak vyjadřovat svoje názory.

U známých hraček ještě chvíli zůstaneme, protože jste pracovala i pro firmu MATTEL. Takřka každý bude znát legendární panenku Barbie. Ale odborníci přes hračky dobře vědí, že MATTEL vyrábí celou řadu dalších produktů, v současné době třeba i některé figurky z filmové scény, například dinosaury z Jurského světa a další.

Barbie je další splněný sen. Hlavně proto, že od roku 2016 jsme pracovali na změně vnímání této panenky. Uvedli jsme na trh Barbie s novým tvarem těla a také s různými hendikepy. Třeba Barbie na vozíčku, Barbie s vitiligem, protézou. Abychom ukázali dětem, jaký je svět kolem nich, aby se s tím naučili pracovat. A Barbie se stala takovým ambasadorem diverzity a inkluze v rámci hraček. Na což jsem pyšná asi nejvíce. Je to pro mě i osobní téma, protože můj druhý syn je na vozíčku, těžce postižený, a tak skrze tuto zkušenost vidím svět trochu jinak, než když je člověk zdravý, při síle a stará se jen o sebe. V Legu jsem děti neměla, v Mattelu už ano, ale nedokážu úplně říci, jestli to pak formuje váš pohled na marketing, protože jsem se vždy vyhýbala takovému tomu: můj syn dělá toto a toto, takže to vezmeme na celou cílovou skupinu. (smích)

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

V roce 2021 jste získala zvláštní poděkování od Nadace Olgy Havlové...

Rozhodla jsem se, že když mi život nadělil citrony, tak z nich udělám limonádu. Takže o postižení svého syna a o životě s hendikepem mluvím často a velmi otevřeně. Vedu synovi blog na Instagramu, který sleduje skoro 12 tisíc lidí, a právě za tuto osvětu jsem dostala cenu Nadace Olgy Havlové. Za to, že ukazuji, že štěstí nemá s hendikepem nic společného.

Ve vaší PR profesi jste prošla takřka všemi oblastmi. Existuje nějaká sféra, která vás stále ještě láká?

Teď mě nejvíc láká oblast ESG. Myslím si, že je opravdu důležité, aby firmy neposuzovaly jen svůj finanční zisk, ale také co přináší naší planetě, společnosti a jak se starají o své zaměstnance.

Od roku 2023 přednášíte na platformě LABA. O co jde?

Vedu kurs Ženy ve vedení, mé oblíbené téma. V deseti modulech hovořím o oblastech jako je autentický leadership, imposter syndrom, jak si nastavit své pracovní cíle, jak motivovat své týmy apod. A celé je to zaměřeno právě na fakt, že žen je ve vedoucích pozicích stále velmi málo. A tak se snažím motivovat ostatní ženy k tomu, aby prorazily skleněné stropy. Zároveň se snažím být „role modelem“, aby další generace holčiček viděly, že je to možné a už nemusely řešit, že jako ženy mají menší šanci se uplatnit. To je také důvod, proč jsem před dvěma lety kandidovala do Senátu a letos do Evropského parlamentu. Nás žen je 50 %, a přesto v mnoha oblastech jsme brány jako minorita. Například v ČR je v parlamentu pouze 25 % žen a v Senátu jen 15 %. Jsme jedna z posledních zemí v Evropě, která nikdy neměla ženu jako premiérku nebo prezidentku. Žen je v politice hrozně málo, a je potřeba vyslat signál, že o to stojíme a že jsme stejně schopné jako muži. Pokud náš hlas chybí, tak chybí hlas půlky lidstva.

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

Od prosince roku 2023 jste novou nezávislou členkou dozorčí rady předního poskytovatele firemních digital office řešení Y Soft Corporation. Čím se firma zabývá?

Vždy mě fascinovalo učit se nové věci. A nejinak tomu je i v Y Softu. Snažím se proniknout do tajů fungování a principů technologické společnosti globálního významu tak, aby moje přítomnost byla opravdu přidanou hodnotou pro všechny zúčastněné. Y Soft je neuvěřitelně dynamická společnost, kde se rozhodují rychle, jsou akční, plní energie a vnímám tam obrovský tah na branku.

Nejen podle životopisu jste pracovně velmi vytížená žena. Máte někdy čas i na koníčky?

Ano. Hraji na klavír, teď už i s oběma syny, ráda dělám jógu. Momentálně se snažím naučit stojku v prostoru. Obecně se ráda učím nové věci.

Z vašich dosavadních pozic, což byla kosmetika, hračky, ale třeba i architektura nebo design vyplývá, že vedle podnikání a ekonomiky musíte mít blízko také k umění a kreativitě. Máte oblíbeného umělce nebo umělecký styl?

Myslím si, že prostředí, ve kterém žijeme, nás formuje. Když koukáme do krásného prostředí, jíme kvalitní jídlo, vzděláváme se, kocháme se, tak je život hned hezčí. Nemohu o sobě říct, že jsem znalec umění, ale miluju krásu – vizuálně, poslechem, vůní. Přes deset let hraji na klavír – jako dítě jsem po tom moc toužila, ale nebyly peníze. A tak jsem si po porodu prvního syna splnila svůj dětský sen a začala hrát na klavír. Během covidu se přidal můj starší syn a poslední rok hraje i Maxík.

Vaše přání do budoucna. Existuje nějaké?

Pro naše děti, aby byly šťastné a žily hezký život. Aby se můj syn jednou postavil na nohy a já si s ním zatančila.

Děkuji vám za rozhovor.

 

Text: Michaela Košťálová

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto: archiv

Produkce: Michaela Köch

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

 

Ing. Lenka Helena Koenigsmarková
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková
Ing. Lenka Helena Koenigsmarková

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta
Martina Hrušínská, MBA – generální ředitelka společnosti Melitta

12.03.2024 | Na první pohled půvabná blondýnka s energickým vystupováním již 18 let řídí německou rodinnou ...


Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha
Jana Večerková - zakladatelka a generální ředitelka Coding Bootcamp Praha

20.12.2023 | Práce v IT sektoru je určitě zajímavá, lákavá a také skvěle placená. K jejímu vykonávání ...


Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů
Radim Pařík – mezinárodní profesionální vyjednavač, prezident Asociace vyjednavačů

15.11.2023 | Rodák z Brna absolvoval studium na prestižních světových institucích. Prošel výcvikem vyjednávání ...


Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko
Barbora Hlaváčková – moderátorka, realitní agentka pro Portugalsko

16.05.2023 | Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, kde roku 2007 obhájila na Fakultě sociálních věd v oboru ...


Zdeněk a Pavel Lázničkovi - zakladatelé značky Hanibal
Zdeněk a Pavel Lázničkovi - zakladatelé značky Hanibal

01.11.2022 | Motivace, milníky a kladný vztah k přírodě. Bratři Zdeněk a Pavel Lázničkovi se s námi podělili ...