Kateřina Janečková - herečka


Kateřina Janečková
Kateřina Janečková, foto: Karel Pražák
11.05.2011 09:02 | Michaela Lejsková

 

 

 

"Když se kouknu kolem sebe, každá herečka je svá, jako každá žena v jakémkoli jiném povolání." Kateřina Janečková

 

 

 

 

 

O tom, že má herečka Kateřina Janečková tvůrčí potenciál, není pochyb. Důkazem toho je i její nový projekt, televizní pořad Hledáček, na kterém pracuje společně se svým přítelem Radimem Jírou. Jako herečka si vydobyla svoji pozici už jako malé děvčátko, které se bez vědomí rodičů přihlásilo na casting a předvedlo ukázku z nastudované dvojrole Berušky a Ferdy Mravence. Dnes už je z Báči, jak jí říkají její nejbližší, herečka, která se směle pohybuje nejen na divadelních prknech, ale také před televizními kamerami.

Kateřina Janečková

Katko, v jakých představeních vás můžeme aktuálně vidět v divadlech?

V divadle Bez zábradlí ve hrách „Jakub a jeho pán“ a „2x Woody Allen“. V zájezdovém představení „Láska a párečky“ a v divadle Na rozhraní v „Čertovské pohádce“. Od září také v Městských divadlech pražských ve hře „Sto roků samoty“.

 

Jaké role jsou vám blízké a baví vás?

Baví mě hledat cestu ke každé roli, ale důležité je pro mě také to, s jakým týmem lidí se hra připravuje. Od toho se pak odvíjí i oblíbenost dané role.

 

Do některých rolí vás obsazuje také váš otec, Jaromír Janeček, který překládá francouzské hry. Naskytly se vám také nějaké příležitosti ve Francii?

Ano, pod tátovou režií jsem měla příležitost zahrát si pěkné role. Z nynějších je to třeba Margot ve hře „Láska a párečky“, kde alternuji se Simonou Postlerovou. A co se týká Francie – odmala jsme tam jezdili, takže se francouzsky domluvím, ale ještě nikdy jsem se tam o práci neucházela, i když mě to často napadlo. Před rokem jsem tam jela na pantomimický workshop k Eleně Serra a je pravda, že se mě na konci zeptala, jestli mě nenapadlo tam zůstat, že by se mnou ráda pracovala dál. Přiznám se, že mi nasadila brouka do hlavy, protože mě ta práce tam zaujala, ale zatím jsem její nabídku nevyužila. Na jednu stranu bych jela hned, vždycky to byl můj sen, ale na druhou stranu jsem u nás spokojená a nechci opouštět přítele. Pokusila jsem se proto najít něco podobného u nás, dala jsem si přihlášku na HAMU a přijali mě. Co bude dál, to se uvidí.

Kateřina Janečková

Jaká z her, které z francouzského originálu přeložil a režíroval zde v Praze váš otec, vás nejvíce oslovila a proč?

Z těch tří her byla každá trochu jiného žánru a oslovily mě všechny. „Šampionky“ mě třeba zaujaly tím, že jsme si zasportovaly. Hra je totiž o třech běžkyních maratonu, a většinu představení jsme tudíž byly v pohybu. Já hrála Larigotte, tu nejmladší, naivní. Naopak ve hře „Láska a párečky“, což je konverzační komedie, ve které mám roli třicátnice Margot, si můžu zahrát civilně.

 

Myslíte si, že český divák spíše přijímá a chápe hry od našich autorů, anebo od těch zahraničních?

Nejsem dramaturg, takže to nedokážu posoudit. Myslím, že nezáleží na původu autora, ale na hře samotné. Vnímám ale, že hodně diváků dává přednost komediím.

 

Měla jste, nebo máte, ambice prosadit se v nějakém zahraničním, nebo koprodukovaném filmu?

Určitě bych si v nějakém zahrála ráda, kdyby přišla nabídka. Ale do žádných zahraničních castingových agentur jsem se zatím nezapisovala.

 

Setkala jste se s tím, že pokud jste hrála televizní role, mělo to vliv na možnosti dalších televizních příležitostí? Pokud ano, jaký?

Jestli se ptáte na to, zda jdu „z role do role“, tak to se mi stalo jedinkrát. Režisér seriálu „Náves“ mi nabídl roli v pohádce „Restaurace U prince“. Jinak nevím, zda mě zvali na castingy proto, že mě někde viděli. Po seriálu „Ošklivka Katka“ mi přišly nějaké nabídky, ale ne přímo herecké. Naopak mě prý na některé konkurzy nechtěli zvát. Mimo té pohádky jsem ale vždy musela projít konkurzem, žádná nabídka rovnou mi ještě nepřišla.

Kateřina Janečková

Domníváte se, že herci neprospívá, když hraje seriálové role? Že to pak je s obsazováním do filmu složitější?

Myslela jsem si to před lety, když u nás začal boom nekonečných seriálů, ale dnes už si to nemyslím. I když někteří tvůrci filmů si to myslet asi můžou, to nevím. Dnes už se v podstatě skoro nic jiného, než nekonečné seriály a filmy do kin, netočí. A herci tak nemají moc na výběr, pokud se chtějí uživit. Platy v divadlech jsou totiž podprůměrné. Z filmu do seriálu je to ale určitě jednodušší než obráceně. A pak je to také individuální. Jak sama vidíte, někteří herci jsou všude a jiní, ač neméně dobří, nepřeskakují z televize do televize a z filmu do filmu. Řekla bych, že je to také hodně o kontaktech.

 

Máte právě nyní nějaký zálusk či vyhlídky na filmovou roli?

Rýsují se mi dvě menší role, ale dokud nemám v ruce natáčecí plán, nechci nic předbíhat. Jsem ale ráda, že jsem po letech byla pozvána na dva konkurzy na film. Alespoň mi to potvrdilo, že mě „Ošklivka“ nezaškatulkovala u všech.

 

S přítelem Radimem Jírou se věnujete novému, společnému projektu. Prozradíte nám o něm více?

Je to pořad „Hledáček“. O rekordmanech a rekordech v Čechách a trochu o geocachingu. Zatím jsme ve fázi, kdy máme natočený pilotní díl a začínáme shánět sponzory. Televize nás totiž neplatí, nabízí nám pouze reklamní čas a odvysílání pořadu. Bližší informace najdete na www.hledacektv.eu .

 

Jakou máte o obsahu „Hledáčku“ představu?

Medailonek o daném rekordu a rekordmanovi, info okénko o navigačních technologiích a geocachingu, anketa, soutěž, krátké scénky. Jsme na začátku, uvidíme, co všechno se do pořadu vejde.

Kateřina Janečková

Dá se říci, že je vám blízké i režírování? A uvažujete o tom, že byste se v této profesi v budoucnu realizovala?

Člověk uvažuje o spoustě věcí. Záleží na tom, kdy se rozhodne do té dané věci „pustit“. A to teď necítím, i když nemůžu říct, že bych o režii neuvažovala. Mám v hlavě jeden projekt propojující činohru s pohybovým divadlem, ale raději bych v něm hrála, než jej režírovala. Začala jsem kvůli tomu chodit na akrobacii na šálách, tak abych to mohla uplatnit. Rozhodně ale budu muset najít režiséra, který bude sdílet moji představu.

 

Jaké byste řekla, že jsou hlavní předpoklady pro práci herečky?

 To je spíš otázka pro režiséry. Samotnou by mě to zajímalo. Určitě je důležité se nebát postavit se na jeviště před lidi. Vždycky jsem si myslela, že je to o talentu, o štěstí a o příležitostech, ale nevím.

 

Vnímáte vy sama, jako herečka, některé vlastnosti pro tuto profesi jako vysloveně klíčové?

Ne. Když se kouknu kolem sebe, každá herečka je svá, jako každá žena v jakémkoli jiném povolání. Některé jsou „loktařky“, další to zapotřebí nemají.

 

V čem podle vašeho názoru často herečky svoji profesi podceňují?

To je možná otázka pro zkušené paní herečky. Já si všímám spousty věcí, ale takovéto otázky si nekladu.

Kateřina Janečková

Co vy a společenské akce? Jakým akcím a jaké společnosti dáváte přednost?

Nemůžu říct, že něco upřednostňuji, nebo nesnáším. Záleží na okolnostech každého dne, jestli mám, nebo nemám chuť někam jít. Člověk má v dnešní době, svým způsobem, spoustu možností. Když se sejde společnost fajn lidí, je jedno, co to je za akci. Nejlepší akce stejně bývají ty neplánované.

 

Jak vypadá váš volný čas? Jak a kde ho nejraději trávíte?

Pro mě je v podstatě celý život volný čas, jen na mně záleží, jak si ho naplním. A zatím je pro mě i moje práce způsob trávení volného času, protože mě baví. A naopak, když někdy není dost práce, cítím se daleko upracovaněji. Ráda trávím čas s Radimem, podle toho, co si vymyslíme. A také při akrobacii na šálách, kulturou, lenošením, ve společnosti, cestováním… a tak různě.

 

Jak si stojíte jako herečka vs. žena v domácnosti? Dáváte přednost kariéře, nebo přijde na řadu i rodina?

Pojem kariéra a rodina je dost širokospektrální. Mně by stačilo ke štěstí uživit se a mít rodinu. Beru věci, tak jak přicházejí, kariéru neumím ovlivnit a na dítě se moc těším. A až to přijde, možná vám na tuto otázku odpovím. Kdo ví, do jaké míry se mnou mateřské hormony zatočí.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Karel Pražák

Oblečení: Prospekta móda, Pařížská 18 www.prospektamoda.cz

Zelené šaty – MALO

Puntíkatý top a bílé jeansy - Dolce and Gabbana

Šaty se vzorem - Etro

Vlasy: kadeřnictví Toni and Guy

Foceno v restauraci Fama Gand v Praze www.famarestaurant.cz

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

 

Kateřina Janečková
Kateřina Janečková
Kateřina Janečková
Kateřina Janečková
Kateřina Janečková


Tagy: dětské divadlo, divadlo, film, herectví, režie, televize, umění

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Veronika Petrová – koučka, moderátorka, herečka, mentorka a zakladatelka projektu ŠŤASTNÁ MYSL
Veronika Petrová – koučka, moderátorka, herečka, mentorka a zakladatelka projektu ŠŤASTNÁ MYSL

26.09.2023 | Narodila se v Praze a vystudovala obor dramatické umění a moderování na VOŠ herecké v Praze. Její ...


Barbora Šporclová Kodetová, DiS. – herečka, moderátorka
Barbora Šporclová Kodetová, DiS. – herečka, moderátorka

13.01.2023 | Je dcerou herce Jiřího Kodeta a Soni Kodetové, prapravnučkou legendárního plzeňského herce Vendelína ...


Karel Jirák - divadelní, filmový a televizní herec
Karel Jirák - divadelní, filmový a televizní herec

18.04.2022 | V českém showbyznysovém rybníčku je poměrně málo mladých, výrazných tváří, které divák ...


Anna Jiřina Daňhelová – herečka, zpěvačka
Anna Jiřina Daňhelová – herečka, zpěvačka

08.04.2022 | Herečka Anna Jiřina Karla Anežka Daňhelová má za sebou ve svých dvaceti osmi letech řadu zkušeností ...


Mgr.Tereza Malá Rychnovská – výkonná ředitelka České televizní a filmové akademie
Mgr.Tereza Malá Rychnovská – výkonná ředitelka České televizní a filmové akademie

17.11.2021 | Od roku 2013 působí jako výkonná ředitelka České televizní a filmové akademie. Organizuje udílení ...