Česko má další rekord: Nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě!


28.12.2021 10:19 | redakce

Nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě - Velké mešity v Mecce, představila na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji česká nanotechnologická společnost IQS nano. Jedná se o micro model o velikosti menší než 1 mm3 se všemi detaily mešity. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů!

IQS nano, součást společnosti IQS Group, vytvořila rekordní malý pozlacený model velké mešity v Mecce, Al-Masdžid al-Harám.  Model je součástí rotační expozice České poklady, kde skupina IQS Group prezentuje ve spolupráci s Českou mincovnou také unikátní řešení zabezpečení stříbrných a zlatých mincí hologramy raženými přímo do vzácných kovů.  

Křemíkový model nejmenší mešity byl vytvořen pomocí 3D nano-tisku založeného na dvoufotonové litografii a je potažen extrémně tenkou vrstvou zlata (100 nanometrů). Velikost 3D mikro modelu je 820 µm x 643 µm x 135 µm a odpovídá tloušťce jehly.

„Model byl vytištěn pomocí mikrostereolitografie s rozlišením 250 nm v měřítku 1 : 600 000 ke skutečné Velké mešitě v Mekce. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů,“ uvedl jednatel společnosti IQS Group Petr Franc.

Těchto mikro modelů bylo vytvořeno pouze deset kusů a na výstavě České poklady přitahují značnou pozornost veřejnosti. Prvním majitelem této unikátní repliky se stal Ahmed Sultan Bin Sulayem, CEO společnosti DMCC a předseda Dubai Gold & Commodities Exchange. Ahmed Sultan Bin Sulayem, který byl ohromen prezentujícími nanotechnologiemi skupiny IQS Group na EXPO 2020, patří k předním Dubajským businessmanům, je také řídící silou světově nejrychleji se rozvíjející zóny volného obchodu.

„Je mi velkou ctí, že náš unikátní nanomodel mešity Al-Masdžit al-Harám od začátku expozice slaví velký úspěch u návštěvníků, médií i u místních podnikatelů,“ říká Petr Franc.

Dceřiná společnost IQS nano se vývojem technologie 3D nano-tisku zabývá od svého založení před 10 lety.

Naše motivace byla být jedni z prvních, kdo tuto technologii bude schopný využívat v průmyslovém měřítku pro vývoj a výrobu produktů v některých z našich cílových aplikacích (např: mikro optika, syntetická holografie). Zvolili jsme tehdy obtížnější cestu, kterou byl vývoj a stavba vlastního zařízení. Díky tomu jsme získali unikátní know-how jak takové zařízení postavit, provozovat, a hlavně možnost jej neustále vylepšovat.  Toto zařízení a technologie, umožňující precizní tisk prostorových objektů s rozměry v mikro i nano oblasti, vznikalo ve spolupráci Akademie věd a ELTEK s.r.o “ uvedl ředitel společnosti Milan Matějka.

Na výstavě IQS Group prezentuje spolu s Českou mincovnou další zajímavou novinku v podobě pamětních mincí s raženými holografickými prvky. Tyto vizuální detaily mají okrasnou a ochrannou funkci, kde hloubka holografického reliéfu dosahuje jen 150 nanometru.

Prvek na mincích Český lev má fyzickou podobu hologramu vyraženého ve tvaru štítu, umístěného ve spodní části rubové strany mince a je viditelný pouhým okem. Návštěvníci expozice si mohou také prohlédnout pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem s motivem parní lokomotivy Škoda 498 Albatros, kterou v letošním roce vyrobila Česká Mincovna ve spolupráci s IQS Group pro Českou národní banku. Česká Mincovna prezentuje na EXPO 2020 i největší vyrobenou zlatou minci na světě. 

Model Velké mešity v Mekce a mince s hologramy jsou k vidění v pavilonu České republiky na EXPO 2020 v Dubaji od 15. prosince 2021 do 31. března 2022.

Odkaz na vizualizaci rekordního 3D modelu zde: https://iqsgroup.cz/the-great-mosque-of-mecca/

Foto a vizualizace IQS GroupTagy: nanotechnologie, věda, výzkum

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Firma roku získala ocenění Francouzsko-české obchodní komory
Firma roku získala ocenění Francouzsko-české obchodní komory

27.05.2022 | Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) ocenila na slavnostním galavečeru v Lobkowiczkém paláci ...


Bára Basiková a David Kraus budou hlavními hosty 8. folklorního festivalu v Dambořicích
Bára Basiková a David Kraus budou hlavními hosty 8. folklorního festivalu v Dambořicích

27.05.2022 | Jihomoravská obec Dambořice bude v termínu 1.–3. 7. 2022 pořádat svůj v VIII. festival folklorních ...


Petra Černocká se zapojila do aukce na podporu zraněných ukrajinských vojáků
Petra Černocká se zapojila do aukce na podporu zraněných ukrajinských vojáků

21.05.2022 | Zpěvačka a herečka Petra Černocká, ale i celá řada významných výtvarníků se zapojila do charitativní ...


Na otevření nového showroomu v Nupakách se potkaly dětské herecké hvězdy i břichomluvec
Na otevření nového showroomu v Nupakách se potkaly dětské herecké hvězdy i břichomluvec

07.05.2022 | Dvě bývalé dětské herecké hvězdy Regina Řandová (dříve Zahradníková) a Pavel Mang zářily ...


Obnovitelné zdroje a ochrana přírody, krédo značky Frosch, která vás zve také do ZOO
Obnovitelné zdroje a ochrana přírody, krédo značky Frosch, která vás zve také do ZOO

05.05.2022 | Jedním ze základních pilířů značky Frosch je péče o životní prostředí. Nejedná se o pouhou ...