Odešla herečka s nádherným hlasem Jana Andresíková


Jana Andresíková měla nezaměnitelný hlas.
Herečka Jana Andresíková odešla ve věku 79 let
22.10.2020 22:30 | redakce

Do hereckého nebe odešla další výrazná osobnost. Ve věku 79 let Jana Andresíková. Herečka, kantorka a dabérka s nádherným sametovým hlasem podlehla v mělnické nemocnici komplikacím spojených s onemocněním covid-19. Díky seriálu Arabela, komediím Kameňák, ale desítkám filmů, seriálů či rozhlasových her vlastně neodejde nikdy.

Jana Andresíková, rodačka z moravské Kroměříže si svou profesi vybojovala i přes původní odpor rodičů, především tatínka. Dokonce utekla z domova, aby se mohla věnovat milovému herectví. Nakonec uznal, že udělala dobře, a že má velký talent.

Ve filmu se poprvé objevila v roce 1963. Šlo o snímek Mykoin PH 510. V seriálu pak o deset let později. Šlo o slavné Bakaláře a povíndjddku Rohožka. 

"Já se věnovala i divadlu, ale ta filmová a televizní práce mi byla nějak bližší. A co jsem milovala, byl rozhlas. Tam jsem udělala desítky a desítky povídek, her a dalších věcí. Byla tam bezvadná parta lidí. Ale to ostatně dříve všude, byli to velcí profesionálové," říkávala docentka Jana Andresíková.

Na svém kontě měla desítky filmů a seriálů. Většinou hrála rázné, někdy lehké ženy, jindy trochu komické nebo arogantní či ironické postavy. Ve skutečnosti byla křehkou osobností, která si prožila velmi těžký život. Prodělala dvě klinické smrti, tři mrtvice, čtyři infarkty, nespočet úrazů, nehod i osobních eskapád. 

"Vždy jsem si ale říkala, že bude líp, a že stojí za to bojovat. Ne, že by nebylo období, kdy bych to chtěla vzdát, ale pořád jsem si říkala, že má cenu jít dál. I když byl člověk v kdejakých problémech," svěřovala se Andresíková.

Proslavil ji samozřejmě seriál Arabela, kde hrála čarodějnici druhé kategorie, kolegyni Rumburaka, tedy Jiřího Lábuse. S ním si velmi rozuměla. Během natáčení ale spadla z rekvizity koštěte a zůsobila si složité zranění. Kvůli němu nemohla udělat postynchrony a proto její roli namluvila její kolegyně Jana Dítětová. V druhé sérii sehrála paní Černou, alias moderní čarodějnici. Tam už mluvila samu sebe. Příležitost ji dal Zdeněk Troška. Jak v jeho komediích Kameňák, tak v pohádce Čertova nevěsta, kde si zahrála čarodějnici. Šlo o její poslední filmovou roli.

Následovalo pár drobných rolí v seriálech. S ohledem na svůj zdravotní stav se však herectví, ale ani dabingu nebo kantorské činnosti. Žila v ústraní. Následně onemocněla. Letos v létě si zlomila nohu v krčku. Po operaci dožívala v centru Následné péče mělnické nemocnice, kde o ni bylo skvěle postaráno.

Nakonec její oslabený organismus napadl vir covid-19, v jehož souvislosti dostala akutní zánět plic a zemřela.

"Jaka byla úžasná dáma, velká profesionálka a byla s ní velká legrace. Prožila si opravdu své, přesto si nestěžovala. A i ty tragičtější zážitky vždycky uměla otočit do humoru, to umí málokdo. Vždy na ni budu vzpomínat s láskou a úsměvem," dodal režisér Zdeněk Troška.

Po pátečním posledním rozloučení bude rozhodnuto, kde spočinou její ostatky. Pro své přátele a příznivce nikdy neodejde. Díky televizi, filmu nebo zahraničním filmům, které dabovala či rozhlasové práci, tu bude navždy.

V roce 2010 získala také Cenu Františka Filipovského za dabing a později také cenu Senior Grand Prix zaa celoživotní přínos v oblasti umění. 

FOTO: Archiv J. Andresíkové

 


Tagy: dabing, divadlo, film, herectví

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Udržitelné zemědělství a agroekologie jsou aktuálně v kurzu
Udržitelné zemědělství a agroekologie jsou aktuálně v kurzu

20.09.2023 | Stále více zemědělců se dnes zaměřuje na udržitelné zemědělství a snižování zátěže ...


EFKO nezachránilo pouze Igráčka – český výrobce hraček letos slaví 30 let
EFKO nezachránilo pouze Igráčka – český výrobce hraček letos slaví 30 let

20.09.2023 | Ryze českých výrobců hraček, kteří ustáli všechny ekonomické a společenské turbulence, je ...


Barevný kulturní podzim v Hořicích v Podkrkonoší
Barevný kulturní podzim v Hořicích v Podkrkonoší

20.09.2023 | Mezinárodní festival krásných umění v Městském muzeu a galerii v Hořicích představuje v rámci ...


Novela zákoníku práce vyjasňuje práci na dálku a mění pravidla
Novela zákoníku práce vyjasňuje práci na dálku a mění pravidla

20.09.2023 | Dlouho očekávanou novelu zákoníku práce schválila poslanecká sněmovna. Do českého právního ...


Pracovní spolupráce se rychle mění díky novým technologiím
Pracovní spolupráce se rychle mění díky novým technologiím

17.07.2023 | Rychlý vývoj mění náš přístup k práci a způsob spolupráce s kolegy. Nové online nástroje, ...