Proč by Rozmarná léta Jiřího Menzela neměla chybět ve vaší knihovně
02.04.2014 19:05 | Michaela Lejsková
Memoáry, které jsou dovedeny do roku 1988 doslova zaplavily regály knihkupectví. Dlouho očekávaná kniha si našla mnoho svých čtenářů. Jiří Menzel, oscarový režisér, který se zasadil o neochvějnou filmovou podobu mnoha literárních děl spisovatele Bohumila Hrabal, dává čtenářům nahlédnout do zákoutí části svého lidského života.
K pokračování této knihy vede příslib z posledních stránek, tak snad se budeme moci těšit na pokračování autorského díla. Kniha vede k mnohým zamyšlením, mnohé vysvětluje a poukazuje na příčiny rozvoje režisérovi osobnosti a jeho postojů.
Jiří Menzel v knize popisuje své dětství a formující kulturní zázemí pražské měšťanské rodiny; studium na FAMU a okolnosti svého rozhodnutí pro film navzdory tomu, že jeho původní láskou bylo divadlo; realizaci svých nejslavnějších snímků, jako byly Ostře sledované vlaky a Rozmarné léto v době filmové „nové vlny". Za první z nich získal Jiří Menzel Oscara a stal se jedním z „mužů roku 1968", a proto je popis následujícího období, dusných sedmdesátých let, bizarním příběhem o boji proti tuposti a neschopnosti nadřízených a stranicko-úřednického aparátu, o handlech a kompromisech.

Foto: Lenka Hatašová
Díky propojení autorova osobního a profesního života s historicko-společenskou realitou dostává čtenář s knihou Rozmarná léta do ruky také část historie české společnosti v poválečném období. Osobněji laděné vzpomínky jsou obsahem monografických podkapitol, v nichž Menzel píše o učitelích (především Otakaru Vávrovi), kameramanech, hercích, filmových kriticích, postavách „filmové diplomacie". Nejde tu (jen) o příslovečné veselé příhody z natáčení; Jiří Menzel poskytuje zejména vhled do geneze a utváření své tvůrčí metody, svých názorů na film a přesvědčení o tom, jak se má dělat. Jako červená nit se pak celým textem táhne jednoduchá maxima: Chci dělat filmy tak, aby se líbily lidem a aby na ně lidé rádi chodili.

Foto: Lenka Hatašová
Pětasedmdesátiletý Jiří Menzel patří k nejznámějším českým filmovým a divadelním režisérům, ve filmu i v divadle si také zahrál. Filmovou režii na pražské FAMU absolvoval v letech 1958-1962, patří ke generaci tvůrců tzv. nové české vlny. Za filmový přepis Hrabalovy novely Ostře sledované vlaky získal v roce 1967 Oscara. Velký ohlas vzbudily také další Menzelovy hrabalovské filmy Skřivánci na niti, Postřižiny a Slavnosti sněženek, stejně jako komediální filmy ze 70. a 80. let Na samotě u lesa, Báječní muži s klikou či Vesničko má středisková nebo poetické Rozmarné léto. Zatím posledním Menzelovým filmem jsou Donšajni z roku 2013.
Vydává Slovart, 365 stran, doporučená cena 499 Kč (na www.slovart.cz 424 Kč)

Komentáře
08.06.2022 | Střípky ze společnosti
07.06.2022 | Střípky ze společnosti

Příbuzné články
09.06.2022 | Herec, muzikant a básník Petr H. Batěk byl kmotrem a čestnými hosty jeho dvě krásné mladé kolegyně ...
08.06.2022 | Sehnat kvalifikované profesionály je rok od roku náročnější. Přesto se Cleeviu podařilo během ...
07.06.2022 | Velkolepá show plná adrenalinu a strhujících výkonů umělců z celého světa – to je CIRKUS, ...
31.05.2022 | Jak co nejvíce oddálit stárnutí a co nejdéle zůstat mladistvý, to by chtěl asi každý z nás. ...
27.05.2022 | Francouzsko-česká obchodní komora (FČOK) ocenila na slavnostním galavečeru v Lobkowiczkém paláci ...
Newsletter:
Best of ... na Facebooku! Nejčtenější články za měsíc