Andrea Verešová - modelka


Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
26.09.2014 09:03 | Michaela Lejsková

Do tvrdé branže modelingu se dostala takřka omylem, velmi rychle si však získala nejen své rodné Slovensko, ale i pozornost v mezinárodních kruzích. Přesto dokázala zároveň vystudovat jeden z nejnáročnějších vysokoškolských oborů a založit si rodinu, které se naplno věnuje. Andrea Verešová, modelka, právnička, matka a tvář mnoha světoznámých značek, hovoří o náročnosti své profese i některých negativních zkušenostech s bulvárními médii.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Rozhodnutí dát se cestou modelingu u vás muselo padnout již v době, kdy jste byla teenager. Odhodlala jste se k tomuto kroku sama?

Ne. Byla to tak trochu náhoda. Již v mých čtrnácti letech se přihlásily moje spolužačky do soutěže Miss Žilina. Jako fandící doprovod mě nakonec přesvědčily, že to mám zkusit taky, a byla jsem zařazena mezi soutěžící. K mému překvapení jsem soutěž vyhrála a postoupila jsem do celoslovenského finále Miss středních škol Slovenska, které se uskutečnilo o rok později v bratislavském Istropolisu, již za doprovodu všech médií. Po vítězství v této celostátní soutěži mě oslovil skaut Saša Jány pro práci v modelingové agentuře Elite Model Look a v 16 letech jsem se umístila na 2. místě v modelingové soutěži Look of the Year.

 

Jakým způsobem vás podporovali rodiče a jaký byl na toto rozhodnutí jejich názor?

Zpočátku byli skeptičtí a doufali, že je to jenom přechodná záležitost. Záleželo jim na dobrém vzdělání a nevěřili, že se dá skloubit studium práv s modelingem v zahraničí. Naštěstí jsem to zvládla a nezklamala jsem je.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Máte malou dceru. Jak byste sama reagovala, kdyby přišla s přáním jít ve vašich šlépějích?

I když to není lehká práce a má mnoho úskalí, tak bych ji určitě podpořila. Stejně jako u čehokoli, co ji bude bavit a naplňovat. Každopádně Vanessu zatím modeling neláká. Má úplně jiné plány a rozhodně netouží být modelka. Momentálně je v kurzu balet, lyžování, tenis a společenské tance. Ráda sportuje a vždy chtěla být klukem. Brášku doprovází na fotbal, ve škole se přihlásila do hasičského sboru a chce dělat karate. Je to malá rebelka. (smích)

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Stala jste se jednou z nejžádanějších modelek. Máte návod, jak toho může žena dosáhnout?

Chce to hodně víry, disciplíny, profesionality a štěstí na správné lidi. Není to lehká práce a nejsem si jistá, jestli bych se dnes pro ni opět rozhodla. Osud za mě rozhodl a kreativní práce s umělci mě moc baví stejně jako móda, která dělá náš život hezčím a veselejším. Jsem moc ráda za tuhle zkušenost. Rozhodně mě to hodně naučilo.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Věřila jste si vždy, nebo přišly i nějaké profesní pochybnosti?

Samozřejmě, že pochybností a chyb byla spousta. Bez nich bychom se nic nenaučili a neposunuli se dál. Tolikrát si říkám, že bych dnes reagovala a jednala úplně jinak. Se svými zkušenostmi bych byla zase někde jinde. Ale to je normální. Celý život se učíme a zdokonalujeme a zlepšujeme.

 

Jak jste na tom se znalostí cizích jazyků a jakou roli v tomto oboru taková znalost hraje?

Není to podmínkou, ale ulehčí to život. Schopnost přizpůsobit se představám klientů, fotografa i agentury je skoro nutná. Bez komunikace nic nefunguje. V zahraničí je konkurence obrovská a každá maličkost může kariéru ovlivnit. Slušná znalost angličtiny je již skoro samozřejmostí. Osobně mluvím plynule anglicky a díky studiu na belgickém lyceu ovládám perfektně i francouzštinu. Na jazykové škole jsem se učila německy a španělsky a dorozumím se taky italsky.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Pobyt v zahraničí váš život značně ovlivnil. V jakých směrech a jak to vy sama vnímáte?

Pokud máte možnost poznat různé země, kultury a život lidí v zahraničí, je to úžasná zkušenost. V mnoha směrech se vám rozšíří obzory a naučíte se vnímat věci globálněji a kosmopolitně.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak důležitá je pro modelku agentura?

Agentura, která vás zastupuje, by vám měla věřit a musí vás co nejvíc nabízet a co nejlépe prezentovat! Agentura by měla mít na trhu dobrý kredit, hodně dobrých klientů a firem, kterým své modely nabízí, a měla by mít v této oblasti hodně zkušeností. Agentura by měla být holce také oporou a jistým přítelem na telefonu, který vždy pomůže, poradí v případě nouze nebo cesty v zahraničí.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Kolik agentur jste za svou kariéru vystřídala?

Jsem poměrně konzervativní typ člověka a mám ráda zaběhlé a vyzkoušené věci, které fungují. Nejsem typ, který pořád něco hledá a mění. Na začátku své modelingové kariéry jsem spolupracovala s agenturou Elite Model Look, která mě zastupovala také v Paříži. Po vítězství v soutěži Miss Slovakia jsem byla několik let smluvně vázána s pořádající agenturou Forza. V Česku mě od začátku mého působení zastupuje agentura Czechoslovak Models. Skoro v každé světové metropoli – v Miláně, Hamburgu, Mnichově, New Yorku, Barceloně, ve Vídni, v Paříži a tak dále – mám stálou zahraniční agenturu, která mě zastupuje a prezentuje.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co všechno musí modelka v dnešní době umět a zvládat? Není to určitě jen o tom, procházet se po molu a dobře vypadat…

Kromě základních vstupních parametrů, jako jsou minimální výška, míry a hezký, zajímavý vzhled, by se měla každá mladá holka naučit správnému držení těla, ladné chůzi v podpatcích a slušnému vystupování. Modelka musí umět komunikovat, musí být flexibilní, musí být tvárná a přizpůsobivá a samozřejmě disciplinovaná.

Jsou přehlídky, které vás oslovují více a méně?

Jistě. Asi všichni máme své oblíbené návrháře a firmy. Někdy se ale ráda podívám i na něco nového a nekonvenčního.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Když jdete na přehlídku jako divák, čeho si všímáte?

Všímám si celkového pojetí, atmosféry, modelek, výběru hudby, která je taky velice důležitá, kreativity a samozřejmě modelů. (smích) Ty jsou pořád nejdůležitější.

 

Jak je to s konkurenčním bojem mezi modelkami na cestě za slávou?

Konkurenční boj je skoro všude a v každém odvětví. Záleží na tom, co si sami připustíme, čemu sami podlehneme.

 

Jak moc vnímáte slávu jako důležitou v této profesi?

Úspěch a popularita jdou spolu ruku v ruce, ale není to nejdůležitější. Člověk by si měl zachovat svou tvář, svoje hranice a jistou pokoru. Sláva je pomíjivá jako všechno na světě, taky může zaslepit a hodně ublížit. Není všechno zlato, co se třpytí… Věřte mi.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Vaším druhým oborem jsou práva. V jakém měřítku se jim aktivně věnujete?

Momentálně studuji nový občanský zákoník. Rekodifikace občanského zákoníku přinesla hodně změn i zmatku a dává všem hodně zabrat. Jinak chodím dvakrát týdně do advokátní kanceláře a dělám skoro vše, co běžný koncipient. Nejvíc smlouvy, zakládání společností a věnuji se taky autorskému právu.

 

Do jaké míry s manželem, který je rovněž právník, fungujete i na profesní úrovni?

Hodně věcí spolu diskutujeme. Manžel má více zkušeností a jeho rady jsou pro mě cenné.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak se vám daří kloubit rodinné a pracovní nasazení a co považujete pro zdárný chod obojího za klíčové?

Je to pro mě veliká výzva a snažím se, aby vše „klapalo“. Někdy to není lehké, přiznávám, ale když člověka práce baví a rodina naplňuje, tak jde všechno líp a snadněji. Důležitá je radost z věcí, které děláme, a úsměv na tváři. Ten je navíc zadarmo! A pamatovat si, že nic a nikdo na světě není dokonalý a je to jenom tak, jak to my posuzujeme. Vždy může být líp, ale taky hůř. Říká se, že každý je šťastný natolik, jak se sám rozhodne.

 

Před časem jste se ukázala v televizním seriálu. Byla to vaše první herecká zkušenost?

V několika filmech jsem již hrála, ale tohle byla moje první seriálová role. Je to pro mě skvělá zkušenost, radost a taky výzva. Je tu skvělý a profesionální tým – herci i štáb – a je pro mě čest, že s nimi můžu pracovat.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak se vám líbí svět herectví a čím je podle vás specifický? A čím třeba i náročný?

Natáčení mě baví, ale vstávání ve čtyři nebo v pět hodin ráno už méně. Herectví vás hodně naučí, ale taky hodně vyčerpává. Člověk se musí naučit vnímat kameru, ostatní herce, dokonale ovládat text, ale přitom být uvolněný a přirozený. Nemluvě o dlouhých hodinách natáčení, ale i čekání, nevyspání a ne vždy příjemných scénách, které musíte umět zahrát s naprostou samozřejmostí.  

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Považujete se za náročnou ženu?

Jsem náročná na sebe i na okolí. Bez toho by nebyl pokrok, nikam bychom se neposunuli ani bychom se nezlepšovali. Na druhou stranu umím být tolerantní a shovívavá. Uvědomuji si, že nikdo není dokonalý. A nikdo není bez chyby. Důležitá je snaha. Nesnáším lenost a neochotu, stejně jako nespravedlnost. Ale to už jsme někde jinde…

 

Jak vy sama hodnotíte svůj mediální obraz?

Jsou věci, které člověk nemůže moc řešit. Těžko ovlivníte domněnky, předsudky a názory lidí, kteří vás neznají. Média píšou, co se jim hodí, a neřeší, co je pravda ani skutečnost. Lidi od nepaměti rádi pomlouvají a šíří klamné historky. S tím se nedá moc bojovat, a tak osobně řeším především názor těch, kteří mě znají, na kterých mi záleží a kteří mě mají rádi. Vše ostatní je jenom mediální šum a klam.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Jak obecně vnímáte přenos informací médii a skutečná fakta o zmíněných událostech?

Je to katastrofa! Kdybych nezažila na vlastní kůži, co všechno se dá vymyslet a překroutit, tak bych tomu nevěřila. Zisk a čtenost jsou pro bulvár nejdůležitější, a to i za cenu lží a překroucených faktů. Bohužel účel světí prostředky a média si s námi zahrávají a přináší i nepravdivé informace. Kolikrát jsem viděla svoje fotomontáže, vymyšlené historky, urážlivé popisky a podobně. Ta poslední o mém údajném bratrovi-bezdomovci, o kterého se nestarám, mě opravdu pobavila. Ve skutečnosti žádného bratra nemám, ale to již nikoho nezajímalo.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co byste doporučila mladým modelkám v rámci komunikace s médii?

Nikomu nevěřit! (smích) Důležité je být obezřetný. Je třeba si uvědomit, že cokoli řeknete, může být použito proti vám!

 

Máte oblíbeného fotografa?

Je jich několik. V zahraničí jsem měla tu čest fotit se světoznámými fotografy, jako jsou Patrick Demarchelier, Mario Testino a další. U nás jsem si oblíbila Anku Kovačič, Braňa Šimončíka, Honzu Tůmu, Jiřího Šujanského, Pepu Adlta.

 

Co vám kdy nejlepšího poradili fotografové, aby byl výsledek nejlepší?

Být sama sebou. Být uvolněná a nechat se vést fotografem. Důležité je umět vyjádřit své nitro, svou osobnost, své nálady. V tom je kouzlo.

 

Stala jste se tváří nějaké známé značky? A proč jste si zrovna tento brand vybrala?

Byla jich spousta. Propagovala jsem mnohé oděvní, kosmetické, automobilové, vlasové a jiné světoznámé i méně známé značky, ale mnou velice oblíbené.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co patří k umění prosadit se v modelingu?

Štěstí, sebedůvěra a talent.

 

Jak vzpomínáte na konkrétní konkurzy, kterými jste prošla?

Byla to zajímavá zkušenost, která vás jako vše v životě něco naučí a posune dál.

 

Jak řešíte svou garderobu? Musíte mít šatník plný skvělých šatů, které si pořizujete výhradně od návrhářů, nebo máte své oblíbené obchody?

Mám několik oblíbených značek a návrhářů, se kterými ráda spolupracuji. Zbožňuji slovenskou návrhářku celebrit Janu Pištejovou, oblíbila jsem si Táňu Kovaříkovou, Beatu Rajskou, Natali Ruden a další.

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

 

Co děláte s oblečením, které nenosíte?

Něco rozdám kamarádkám a něco věnuji na charitu. Existuje skvělý obchod Star Bazar, kde mohou nejen známé osobnosti prodat své značkové oblečení, a podpořit tak některou z vybraných nadací. Velice chytrý a elegantní způsob provětrání šatníku. (smích)

 

Když vás chce někdo potěšit, čím ideálně?

Milým slovem, úsměvem anebo kytičkou. Miluji kytky všeho druhu a vždy mě moc potěší.

 

Děkuji za rozhovor.

 

 


Text: Michaela Lejsková

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com

Make-up a vlasy: Pavel Filandr www.pavelfilandr.cz

Šaty: Atelier Filandr 

Vytvořeno ve spolupráci s hotelem Grandior www.hotelgrandior.cz

a Designhotel Elephant www.hotel-elephant.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková a Marie Kampfová

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

foto: Lenka Hatašová

Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová
Andrea Verešová, foto: Lenka Hatašová

Partneři

Designehotel Elephant Praha
Hotel Grandior
Pavel Filandr Dress and Shoes


KomentářeKategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...