Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna


Portret Anna Tejklova
13.02.2023 09:52 | Michaela Košťálová

Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 založila značku Anna Anna, kterou postavila na malbě oděvů a navrhování svých autorských látek. V poslední době se hodně psalo o národním kostýmu, který vytvořila pro našeho modela Dominka Chabra na mezinárodní soutěž Man of the Year 2022, kterou vyhrál. Značku Anna Anna mohou oblékat nejen umělkyně či celebrity, ale každá žena, která chce vypadat unikátně a elegantně.

Kolekce Kouzelna zahrada, defile. Foto Arthur Koff

Kolekce Kouzelna zahrada, defile. Foto Arthur Koff

 

Jste úspěšnou módní návrhářkou. Byla móda vaším snem odjakživa?

Děkuji. Od malička jsem stále kreslila a malovala. Šla jsem pak i na školu zaměřenou tímto směrem. Ale móda mě také vždy velmi zajímala a ráda jsem se výrazně oblékala. Na mateřské se mi podařilo oboje spojit a založit módní značku, což určitě splněný sen je, i když to někdy byla zároveň i noční můra. (smích)

 

Takže jiná profese, nežli umělecká, nepřicházela v úvahu?

Asi ne. Vždy jsem pracovala v tomto oboru a podporovala mě v tom i má rodina a okolí, nyní manžel, z čehož mám radost a vážím si toho. 

Hromadne foto kolekce TOTEM

Hromadne foto kolekce TOTEM

 

Váš oblíbený výtvarný umělec. Existuje nějaký?

Můj nejoblíbenější malíř je asi Hieronymus Bosch… Miluju jeho fantazii a odvahu. Také mám ráda českého malíře Ottu Placht, který sice hodně děl tvořil pod vlivem halucinogenních látek, jak sám uvádí, což je trochu doping, (smích) ale odpustíme mu to. Jeho obrazy jsou nádherné.

 

Oděvy své značky jste nejprve začala prodávat na internetu, jak se situace vyvíjela dále?

Začínala jsem skutečně na jedné internetové prodejní platformě, kde jsem našla i své první zákaznice. Jezdila jsem také na různé veletrhy s módou, kde jsem našla další věrné zákaznice a tímto postupným způsobem jsem značku budovala. Z té internetové prodejní skupiny jsem ale potom odešla. Rozmohlo se tam kopírování a to mi vadilo. Mám už dlouho svůj vlastní e-shop.

Kolekce Kouzelna zahrada. Foto Arthur Koff

Kolekce Kouzelna zahrada. Foto Arthur Koff

Značku Anna Anna jste založila roku 2013. Máte i vlastní butik či showroom?

V současné době už bohužel nemám. Měla jsem krátce krásný showroom, ale opatření během pandemie covidu ho rázně ukončila. Musela jsem být podobně jako mnoho jiných rodičů doma s dětmi, které neměly školu. Navíc muselo být zavřeno... Co se týče značky, budovala jsem vše za chodu, hodně intuitivně. Udělala jsem samozřejmě i mnoho chyb, naučila jsem se nebýt tak důvěřivá a nerozdávat se zbytečně.

 

Jaká byla dosud nejvýznamnější osobnost, pro kterou jste měla tu čest navrhovat?

Pro mě jsou všechny zákaznice a zákazníci významní, neposuzuji lidi vůbec podle slávy či úspěchu. Každý si zaslouží za své těžce vydělané peníze exkluzivní přístup, nadstandardní péči a radost z nákupu. Například mám jednu zákaznici, výrazně krásnou, udržovanou a elegantní dámu, kterou bych tipla například na majitelku sítě kosmetických salónů. Je ale řidičkou tramvaje a mně přijde naprosto úžasné, že je právě taková, jaká je. Když jsou zákaznice nadšené a produkty mé značky jim dělají radost, tak je to pro mě nejvyšší ocenění. Spolupracuji i se šikovnými krejčovými, což je také významná část fungování značky.

Kolekce Totem 2. Foto Daniel Seiner

Kolekce Totem 2. Foto Daniel Seiner

 

Značka Anna Anna se pohybuje i v rámci různých společenských událostí. Kterých?

Pravidelně mám přehlídky a prezentaci nové tematické kolekce v rámci Czech Fashion Weeku, který se každoročně koná na krásné teplické kolonádě, kde máme asi i nejdelší molo v Čechách. Je to pro mě neskutečná radost, ale i velká práce a odpovědnost, abych lidem dala maximální umělecký zážitek. Snažím se tam vždy dostat i nějaké hlubší sdělení, móda nemusí být jen povrchní. S přípravou mi vždy hodně pomáhá má sestra Michaela, která zde pravidelně, a s velkým úspěchem, předvádí i jako modelka (viz foto)

 

Kromě šatů navrhujete i doplňky, třeba překrásné malované čelenky. Povězte nám o nich něco.

Ručně malované doplňky jsou jedním z nejprodávanějších produktů. Chtěla jsem mít v nabídce něco, co si může dopřát každá žena. Čepice a čelenky jsou velmi slušivé a praktické, ladíme je vždy podle barevného typu ženy, aby jí vybraná kombinace barev obličej rozzářila a podpořila její krásu. Vyrábím i šátky pro onkologické pacientky, díky jemné kvalitní látce je mohou nosit v období bez vlasů a pomohou jim se dále cítit žensky a ozdobeně.

Malba satu Anna Anna, foto archiv Anny Tejklove

Malba satu Anna Anna, foto archiv Anny Tejklove

 

Jste maminkou dvou teenagerů. Jak se vám podařilo propojit profesi módní návrhářky a malířky s rolí matky?

Moc doufám, že snad dobře, to ať posoudí kluci a manžel. (smích) Jsem v tomhle směru konzervativní. S dětmi jsem byla hodně, ráda a intenzivně, nenahraditelné období jejich dětství jsme si užili a neobětovala jsem ho kariéře. Díky manželovi jsem mohla být s nimi doma, za což jsem vděčná, mnoho žen tento luxus nemá. Značku jsem budovala pomalu a postupně. Ale samozřejmě jsem byla někdy vyčerpaná, jako každý. Každopádně mi přijde praktické mít děti hodně brzo, neboť pak má člověk na vše dost energie.

 

Váš manžel Jakub Tejkl je známý architekt. Takže jste vysloveně umělecká rodina?

Ano, to jsme. S ním byste si o historii umění povykládala nejlépe (Pozn.: Autorka textu je oborem historička umění.), má dokonce v širší rodině přezdívku Wikipedie. (smích) Kdyby nebyl architekt, mohl by se živit jako profesor. Často s ním svou práci konzultuji a neskutečně mi pomohl třeba s kostýmem pro Dominika Chabra, to je v podstatě naše společné dílo.

Kolekce Totem 2. Foto Daniel Seiner

Kolekce Totem 2. Foto Daniel Seiner

 

Povězte mi o tom kostýmu více. Jak návrh vznikal?

S modelem Dominikem Chabrem se znám z Fashion Weeku a fotil pro mne úplně první produkt pro muže – potištěná pánská Dračí trička. Oslovil mne s prosbou, zda mu navrhnu národní kostým na světovou prestižní soutěž Man of the Year, kam se chystal. I když mi bylo jasné, že to bude šíleně práce, neváhala jsem. Věřila jsem v jeho velké šance a vážila si jeho důvěry. Manžel mi pak skvěle poradil inspirovat se vrcholem české gotiky za vlády Karla IV., konkrétně Kaplí svatého Kříže na Karlštejně, kde jsou vsazené polodrahokamy do zlaté stěny. Potom už mě ten plášť napadl téměř hned, chtěla jsem, aby vynikla i Dominikova mužnost, aby byl jako moderní král. Neskutečně nám pak pomohla česká firma Preciosa, kterou jsme oslovili ke spolupráci, a dodala nám své nádherné broušené křišťály, které zdobí zlatý límec. Já jsem pak ručně malovala mnoho metrů gotických ornamentů a samozřejmě proběhlo i množství zkoušek u šikovné paní krejčové Ivanky.

 

Vaše koníčky, kromě módy a výtvarného umění. Existují nějaké?

Miluji pohyb, bez toho bych zešílela. Dříve jsem chodila do posilovny a zkoušela různé sporty, ale až před rokem a půl jsem našla něco, do čeho jsem se opravdu zamilovala a to je thaibox. Sice na něj nemám asi extra talent, ale strašně mě baví a je to skvělé na udržování postavy, kondice a rozhodně i na psychiku.

 

Jste narozena ve znamení Vodnáře, což je kreativní znamení, charakteristické tím, že si vždy vytváří věci po svém. Sedí něco takového i na vás?

Na horoskopy moc nevěřím a nemyslím si, že by podobné charakteristiky měly význam. Přesto ano, tohle asi sedí. Ale pokud vím, Vodnář je vzdušné znamení a já dávám z živlů přednost jednoznačně ohni… (smích)

Kolekce Ruze, foto Arthur Koff

Kolekce Ruze, foto Arthur Koff

 

Vy a móda. Jaký máte názor na módu v Čechách?

Myslím, že se toho už hodně zlepšilo, ale stejně jsou Češky spíše bojácnější a méně „fintivé“ než třeba naše sousedky Slovenky, které si na zdobné ženskosti vyloženě zakládají. U nás se daří více sportovní módě, ženy tu nechtějí příliš vyčnívat. Osobně jsem přesvědčila mnoho zákaznic do nošení šatů či přiléhavějšího oblečení. A po překonání strachu, že je to „moc“, jim to nakonec vždy přineslo radost na všech frontách.

 

Dovedla byste si představit působit jako návrhářka i jinde, například v Paříži či New Yorku?

Jsem v Čechách doma a mám to tu moc ráda, nechtěla bych žít v jiné zemi. Je to i nemyslitelné kvůli rodině. Jednorázově tam jet třeba na Fashion Week by bylo samozřejmě úžasné, ale to by bylo tak extrémně finančně náročné, že si to představovat radši ani nebudu. (smích)

 

Váš sen do budoucna. Existuje nějaký?

V pracovní oblasti bych si přála rozšířit produkty a rozjet více tištěnou výrobu, na čemž už se pracuje. Největším snem je vlastní obchod v centru Prahy a pak v dalších městech. Doufám, že ani všeobecné zdražování lidi úplně neodradí od toho si dělat radost hezkým a kvalitním oblečením. 

 

 

Děkuji vám za rozhovor.

 

 

Text: Michaela Košťálová

Korektura textu: Vladana Hallová

Foto: archiv

Produkce: Michaela Köch

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz

Kolekce Kouzelna zahrada, defile. Foto Arthur Koff
Hromadne foto kolekce TOTEM
Kolekce Kouzelna zahrada. Foto Arthur Koff
Kolekce Ruze, foto Arthur Koff
Kolekce Totem 2. Foto Daniel Seiner
Kolekce Totem 2. Foto Daniel Seiner
Malba satu Anna Anna, foto archiv Anny Tejklove
       Navrharka Anna Tejklova a Dominik Chabr. Foto Ondrej

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...


Michal Marek – módní návrhář, vizážista
Michal Marek – módní návrhář, vizážista

12.08.2018 | Vymýšlet své vlastní modely ho bavilo od dětství. Aby si mohl splnit svůj sen, odstěhoval se ...