Irena Šikulová - oděvní výtvarnice a módní návrhářka


Irena Šikulová
24.04.2013 10:27 | Dita Brančíková

Oděvní výtvarnice a módní návrhářka Irena Šikulová založila svoji firmu v roce 2003. Jako designérka si vytvořila osobitý, nezaměnitelný styl, který je charakterizován dokonalým rukopisem, nadčasovým designem a inspirujícími detaily. Za svoji tvorbu získala v roce 2007 prestižní ocenění – druhé místo v uznávané anketě Podnikatel roku v kraji Vysočina. Moderátor Aleš Cibulka ji v pořadu POKR vtipně nazval „šikulkou“. Svůj medailónek má i v knize Výjimečné ženy. Kniha představuje spektrum ženských osobností, které na mnoha místech naší země vytvářejí hodnoty, pozitivně ovlivňují okolí, ženy, které se nevzdaly svých snů a ambicí a dosahují úspěchu, za který vděčí pouze svým schopnostem či svému odhodlání. Poodhaluje jejich soukromí a na mnoha místech také recept na to, jak dosáhnout úspěchu s noblesou. Taková je i paní Irena.

Irena Šikulová

foto: archiv


Když jste byla malá holčička, napadlo vás někdy, že se budete živit jako návrhářka?

Od dětství mne bavilo malovat, háčkovat, batikovat, drhat, paličkovat. Chodila jsem do všech možných kroužků a kurzů. Ráda jsem aranžovala květiny, vymýšlela účesy pro panenky i kamarádky nebo s nadšením tvořila kulisy k divadélku. Když jsem měla možnost zkusit dělat keramiku, bavila mě také. V podstatě jsem stále něco tvořila, vylepšovala nebo malovala. Bavilo mě tvořit krásu v různých podobách. Hledala jsem krásu kolem sebe. Nejen v přírodě, ale i v lidech.

 

Co vás přivedlo k této profesi?

Když jsem se rozhodovala, jaké povolání, věděla jsem, že chci dělat školu s výtvarným zaměřením. Chtěla jsem být návrhářkou oděvů nebo bytovou architektkou. Nakonec jsem se rozhodla být aranžérkou, protože mi tato práce poskytovala maximální tvůrčí svobodu. Tak jsem oblékala figury, aranžovala metráž, vytvářela dekorace. Nakonec stejně zvítězila láska k textilu a výtvarným technikám. Když jsem se před 11 lety rozhodla podnikat, věřila jsem, že pílí a tvůrčími nápady mohu realizovat své sny. Založila jsem značku IN-SPIRACE, pod kterou jsem začala prodávat vlastní výrobky. Později jsem zaměstnala několik krejčových a otevřela druhou prodejnu v Brně. Tato tvorba mě nesmírně baví, ale důležité je pro mě především vědět, že tvorba, kterou dělám, má smysl. Důkazem toho je například jedna z mých zákaznic – starostka z Nového Města na Moravě, která byla oceněna jako nejlépe oblékaná starostka.

Irena Šikulová

foto: archiv

 

Co si myslíte, že je v této profesi dáno, a co jste se musela naučit?

Jsem technický typ a díky logice a představivosti jsem neměla moc práce pochopit principy oděvní konstrukce střihu. Některé techniky se může člověk naučit ve škole, ale na spoustu věcí musí přijít sám. To je taková ta intuice, jak co zkombinovat. To se naučit nedá. Člověk si s tím musí vyloženě pohrávat. Je to tvorba, která mi poskytuje velký prostor pro kreativitu. Naučit jsem se musela hlavně to, že nemohu vše dělat sama, že se musím spolehnout i na druhé, což se neslučuje s mojí povahou. Jsem workoholik, tudíž občas mívám tendence vzít toho na sebe víc, než mohu zvládnout. Všechno, co slíbím, sice splním, ale bývám pak hodně vyčerpaná. Vlastním podivnou náturu. Když mám hodně práce, jsem nejšťastnější. To je taková moje neřest a ctnost zároveň.

 

Jaké máte nároky na své zaměstnance?

Přestože jsem si vybrala šikovné krejčové, které šijí precizně, musela jsem je naučit hlavně netradičnímu zpracování materiálu dle mých představ. Není jednoduché zapracovat zaměstnance tak, aby viděli mýma očima. To bylo zpočátku hodně těžké. Často si vymýšlím věci, které se běžně nedělají. Musela jsem švadleny naučit chápat moje kompozice třeba v podobě aplikací, které jsou vždy perfektně promyšlené a sladěné. Jak je důležité držet se přesně mého návrhu, protože drobná změna pokazí celý záměr. Když mi některá řekne, že to nejde, musím jí ukázat opak. Jsem perfekcionistka, zodpovědná a stejný přístup k práci vyžaduji od svých zaměstnanců.

 

Na která období ve své kariéře ráda vzpomínáte?

Nejraději vzpomínám na osudová setkání se zajímavými lidmi. Nemohu všechny jmenovat, tak alespoň několik. Potěšující setkání bylo s paní Lucií Bílou, která navštívila moji výstavu hedvábí Krása barev a vybrala si šaty. Úžasné setkání bylo s šéfredaktorkou S-Press Publishing paní Švenkovou, skvělou a úspěšnou dámou, která vlastní několik kousků z mojí tvorby. Na módní přehlídce jsem se setkala například s Hanou Mašlíkovou, Jitkou Válkovou nebo Naďou Konvalinkovou. Velmi příjemné bylo setkání s paní Naďou Urbánkovou, pro kterou jsem tvořila modely do Toronta, kde vystupovala pro krajany. Několik modelů vlastní i ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková nebo Marcela Vandrová z rádia Brno. Svatební šaty jsem dělala třeba pro manželku režiséra z ČT1. Spousty zákaznic mám z řad lékařek, manažerek a tak dále.

Irena Šikulová

foto: archiv

 

Na co kladete důraz při výrobě šatů?

Chci každé ženě splnit sen o precizně zpracovaných šatech, které nejen zaujmou svou originalitou, ale hlavně dokonale padnou! Považuji za velmi důležité dobře zákaznici poradit s výběrem šatů i doplňků. Již při prvním kontaktu se zákaznicí musím odhadnout, jaký je typ, a navrhnout správný model, který rafinovaně zdůrazní její přednosti a zároveň zamaskuje nedostatky. Vždyť každá žena je přece originál.

 

Jaké látky si pro své modely vybíráte?

Přestože mojí srdeční záležitostí jsou přírodní materiály, ze kterých vytvářím netradiční oděvní originály, s nápady sobě vlastními dokážu samozřejmě pracovat i s materiály vhodnými na společenské nebo svatební šaty. K takovým šatům patří i sofistikované detaily. Pohrávám si s barevným laděním a strukturou materiálů, například satén, taft, žoržet, krajka, organza, šifon, mušelín… Chci nabídnout okouzlující eleganci a módu plnou ženskosti. Vrcholem tvorby jsou samozřejmě snové oděvní originály z přírodního hedvábí, které jistě zaujmou fajnšmekry svým barevným zpracováním. Je to velice náročná malba na rámech, což není vůbec jednoduché, především pokud mám představu o náročném střihu. Hedvábí svou lehkostí a nádherou rozhodně patří na vrchol výtvarné modelové tvorby.

 

Je o vás známo, že dokážete unikátně spojovat různé textilní techniky obohacené o zajímavý detail…

Ano, nejsem jen návrhářka, ale především oděvní výtvarnice. Chci navrhovat a vytvářet oděvy s nezaměnitelným rukopisem. Velkou pozornost věnuji barvám a jejich působení. Nejraději pracuji s přírodními materiály v podobě úpletů. Ty jsou většinou bílé. Snažím se je barvením probudit k životu. Netradiční zpracování nabízí nekonečné barevné možnosti. Je to takové moje malé výtvarné dílo. S citlivostí kombinuji různé výtvarné techniky – třeba batiku, kresbu, malbu, zapouštění. Je to hra s barvami, liniemi a originálním zpracováním. Vysoký podíl ruční práce je znát na každém výrobku. Dotvářím je háčkovanými, tkanými, drhanými, síťovanými či paličkovanými vsadkami. Říká se, že v jednoduchosti je krása, ale taky se říká, že neoslní ani neurazí. Já při tvorbě kladu důraz na nápaditost, zajímavý detail a umělecký design.

Irena Šikulová

foto: archiv

 

Když vytváříte kolekce, inspirujete se módními diktáty, které velí pro danou sezonu určité barvy a střihy, nebo si volíte vlastní téma?
Snažím se nenásilným způsobem ovlivnit ženy, aby nepodléhaly v módě davovému šílenství a uniformitě. S láskou a pílí vytvářím všechny svoje kreativní nápady a sny o kráse a nadčasovém designu. Inspiruje mě příroda i křídla motýlů. Vytvářím svůj pohled na módu, která svými zajímavými střihy, lichotícími ženské postavě, působí vkusně a nadčasově. Mám radost, že potěším oko i duši svých zákaznic. 

 

Jak byste obecně charakterizovala módu?

Móda je kolísání mezi touhou nosit to, co všechny ostatní, a touhou nosit něco, co nemá žádná jiná.

 

Jaké jsou ženy, které oblékáte?

Oblékám především ženy inteligentní, které hledají nadčasový design a originalitu. Chtějí oblečením podtrhnout svoji osobnost a preferují individuální zpracování před sezónností masové konfekce. Bez ohledu na své proporce může být každá žena krásná a přitažlivá. Správně zvolený střih, materiál i barvy potlačí případné nedostatky postavy a upoutá pozornost k přednostem ženské krásy.

Vše je podřízeno tomu, aby se zákaznice cítila ve svém oblečení spokojeně, aby její vzhled působil zajímavým a harmonickým dojmem. Smyslem a snahou mé práce je spokojenost zákazníků. Móda je pro mě tvrdá práce i krásný koníček zároveň.

 

Jak probíhá spolupráce se zákaznicí?

Při tvorbě potřebuji znát hrubou představu zákaznice, to je délka šatů, symetrie, asymetrie, hloubka výstřihu, délka rukávů, barva, styl a podobně. Následně podle typu doporučím střih a barevné ladění. Nechci ji nutit do něčeho, s čím by zákaznice nesouhlasila. Ostatní už je na mně. Vyhovuje mi, když mám prostor k vytvoření originálního modelu při použití prvků a materiálu, na kterých se předem dohodneme. Mám ráda, když model působí žensky, elegantně a s lehkým nádechem extravagance.

Musím ještě zdůraznit, že naše modely nejsou jen hezky ušité, ale mají i duši. Když od nás odchází zákaznice a vidím, jak jí to sluší, zahřeje mne to u srdíčka. A když je nadšená, že nepatří do té fádní sériovky, a navíc cítí tu pozitivní energii, kterou do svých modelů vkládám, pak mne to potěší dvojnásob.

Irena Šikulová

foto: Vladimír Kosek

 

Kdo je vaší inspirací, ať už z našich, či zahraničních návrhářů?

Stále více světových návrhářů spojuje ve svých kolekcích prvky tak, aby vznikl osobitý styl. Ani já nemám ráda přílišný diktát módy a uniformity. Snažím se plně koncentrovat na originální design a image osobnosti. A pokud bych měla někoho jmenovat, tak se mi líbí tvorba a smysl pro detail Josefa Klíra nebo Liběny Rochové. Obdivuji výtvarné pojetí modelů od Blanky Matragi.  

 

Oblékáte se u Ireny Šikulové, nebo zabrousíte i jinam?

Z 99 % nosím značku IN-SPIRACE.

 

Sledujete trendy v módní branži?

Chci-li se udržet v oboru, musím navrhovat něco nového, krásného, střihově i barevně zajímavého, ale především nositelného. Zároveň vytvářet modely nadčasové s použitím výtvarných prvků a módních trendů. Důležité je odlišit se od všeho, co současná móda nabízí. Takové modely se snažím tvořit. 

 

Je těžké se v dnešní době uživit jako návrhářka?

Určitě ano. Především proto, že mám 12 zaměstnanců, což už je velká zodpovědnost a rozhodně se mám co otáčet. V našich prodejnách nabízím nejen autorskou tvorbu, ale i doplňky a šperky různých výtvarníků a francouzskou bižuterii. Okrajově děláme velkoobchod, tudíž se naše tvorba objevuje v různých buticích a galeriích v ČR. Navázala jsem spolupráci s jednou galerií ve Švýcarsku, kam dodávám svoje oděvní originály. Prezentuji se módními přehlídkami v různých městech. Třikrát do roka pořádáme „den otevřených dveří“, což je skvělá příležitost především pro zákaznice z větších vzdáleností, kterým vyhovuje prodloužený sobotní prodej. Jsem poctěna, že váží cestu třeba z Prahy, Slovenska, Rakouska nebo dokonce z Lucemburku.

 

Za vaší profesí se skrývá notná část psychologie. Co vás v tomto směru vaše práce naučila?

Moje tvorba může být skvělou inspirací, ale jen nositelka mých modelů má tu moc vnést do mých nápadů své charisma a šarm.

Irena Šikulová

foto: Vladimír Kosek

 

Vzpomínáte na nějaký model, který byl pro vás těžký na zpracování?

Mám ráda výzvy, tak asi žádný nebyl těžký. Ale řekněme nestandardní zakázkou byly svatební šaty pro paní vikářku. Její přání znělo: chci šaty z mušelínu, v barvě azurové, s dlouhou kapucí, extrémně širokými rukávy, jako z filmu Pán prstenů. Za zmínku stojí netradiční zakázka další zákaznice. Navrhovala jsem kostýmek k botám a kabelce. Výzvou byl i zajímavý šperk, ke kterému jsem vytvořila extravagantní pončo. Co však nedokážu splnit, je když nerozhodná zákaznice chce šaty veselé, nejraději černé, rozšířené, ale úzké, se stojáčkem, ne však ke krku a podobné odporující si požadavky. To mě odrovná a sebere energii, které mám normálně na rozdávání.

 

Jaké jsou vaše ambice do budoucna?

V loňském roce bylo mojí ambici uspořádat benefiční akci k desátému výročí značky IN-SPIRACE. Tedy galavečer s módní přehlídkou. Šlo o vrchol mé dosavadní tvorby. Představila jsem 130 originálních modelových šatů. Výtěžek byl věnován na podporu Modré berušky. Ráda bych uspořádala módní přehlídku i v Praze. Bohužel to vyžaduje víc financí, než si mohu dovolit.

Irena Šikulová

foto: Vladimír Kosek

 

Co připravujete v nejbližší době?

Právě probíhá výstava modelových hedvábných šatů, tentokrát na nádherném zámku Nové Hrady. A potrvá až do konce září. Samozřejmě jste srdečně zváni.

 

Máte nějaké motto, kterým se řídíte?

Chceš-li poznat člověka, podívej se na jeho práci. 

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Dita Brančíková

Foto: Vladimír Kosek

Oficiální stránky: www.in-spirace.eu

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Irena Šikulová
Irena Šikulová
Irena Šikulová
Irena Šikulová
Irena Šikulová
Irena Šikulová
Irena Šikulová

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...


Michal Marek – módní návrhář, vizážista
Michal Marek – módní návrhář, vizážista

12.08.2018 | Vymýšlet své vlastní modely ho bavilo od dětství. Aby si mohl splnit svůj sen, odstěhoval se ...


Adéla Navrátilová – vizážistka
Adéla Navrátilová – vizážistka

20.08.2017 | Pracovat podle instinktů si nemůže dovolit každý. Vizážistka Adéla Navrátilová to vlastně ...


Eliška Bučková - modelka
Eliška Bučková - modelka

15.09.2016 | Procházela se po přehlídkových molech i prknech, která znamenají svět. Teď modelka a muzikálová ...