Liběna Rochová - módní návrhářka


Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Liběna Rochová, foto: Robert Vano
21.06.2011 08:30 | Michaela Lejsková

 

 

 

 

"Obecně, když je hlad a morální bída, tak lidé sní o lepším světě a tvoří. A tím pádem vznikají i zajímavější věci." Liběna Rochová

 

 

 

 

Být módní návrhářkou chce notnou dávku empatie, představivosti a vkusu. V případě módní návrhářky Liběny Rochové bezesporu i houževnatosti, vnitřní síly a vytrvalosti. Příběhů, které by mohla vyprávět ze svého života, je mnoho a jsou pestré. Co se ovšem nemění, je to, že Liběna Rochová je o sobě a svých počinech pevně přesvědčená za každých okolností. Tato dáma s neobyčejným šarmem dostala v životě nemálo příležitostí, které úspěšně proměnila. A nemálo příležitostí rovněž nabídla, nabízí a dozajista ještě nabídne lidem, kteří stejně jako ona mají v životě otevřené oči a srdce.

Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

Co bylo příčinou, byla-li nějaká, že jste se rozhodla stát se módní návrhářkou? Vaše maminka byla herečka, určitě jste měla možnost nahlédnout „pod pokličku“ i do divadelních šaten…

Na základní škole mě lákala etnografie. Chtěla jsem studovat tradici nejenom českého, ale i světového kostýmu. Tradiční kostýmy jsou obrovská „studnice“. Patřím k těm šťastlivcům, kteří si nepředstavovali, že by dělali něco jiného, než výtvarnou činnost. Proto také nedělám konfekci, ale inspirativní, výtvarnou kolekci. Velmi mě to nabíjí, protože mohu své myšlenky reflektovat do oděvů. Oděv je taková socha v pohybu, jak s oblibou říkám.

 

Vystudovala jste v Brně oděvní školu. Nicméně o možnost studovat na ní jste se musela zasadit více než ostatní kvůli „politicky nevhodnému tatínkovi“. Přesto, nebo právě proto, jste si své místo mezi návrhářskou elitou vybojovala. Myslíte si, že hnacím motorem může být nepřízeň osudu? Jak tuto zkušenost vnímáte dnes?

Doba byla, jaká byla, a nijak ze široka o tom mluvit nechci. Opravdu jsem nesměla studovat, což mi ale neubralo elán a chuť prosadit se. Myslím si, že pokud se člověk chce realizovat navzdory nepřízni osudu, dokáže víc, než když mu jde všechno na ruku. Obecně, když je hlad a morální bída, tak lidé sní o lepším světě a tvoří. A tím pádem vznikají i zajímavější věci. Když jsem před sebou měla tuto překážku, řekla jsem si, že to dokážu a půjdu touto cestou, jejíž výsledek je znám.

 

Po revoluci jste navrhla trička v akci „Trikem proti komunismu“. Myslíte si, že se od dob revoluce změnilo hodně věcí? Jak vnímáte současný stav společnosti?

Situací u nás jsem velmi rozladěná. Myslím, že kredit, který jsme měli, jsme ztratili. Je to opět politický problém. Jsem šťastná, že u nás byla revoluce, že od moci odešli komunisté, kteří zdecimovali kulturní hodnoty, a že jsme měli za prezidenta Václava Havla. Momentálně mám ale velký strach z toho, že jsme mnohé ztratili právě ztrátou politické úrovně, politickými šarvátkami, aférami v politickém byznysu, protože je prorostlý až nezdravě. Vím, že tyto problémy jsou skoro všude, ale nám stále chybí silný a neoblomný systém zákonů. Jasně nastavená pravidla a neústupnost zákonů!

 

Při jaké příležitosti jste se poprvé dostala se svými kolekcemi do zahraničí?

Když jsme jako děti už měly v podstatě nějaké své zázemí, tatínek emigroval. Dostal pozvání na univerzitu do Vídně, aby tam přednášel o své práci, a už tam zůstal. Při svých návštěvách otce jsem měla možnost tajně realizovat přehlídky ve Vídni. Pak bylo několik příležitostí a ta zlomová přišla v roce 1991, kdy mezi československými designéry vybrali tzv. „svěží vítr z východu“, tedy návrháře, kteří předvedou svůj um. Tehdy jsem odjela se svou kolekcí do Düsseldorfu na veletrh IGEDO a CPD (premiérové kolekce světových módních návrhářů). Tam jsem se poprvé setkala s vysoce profesionálním zázemím, od médií až po TOP modelky. Moje kolekce tehdy sklidila obrovský úspěch, po kterém pak následovaly další příležitosti.

Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Nelákalo vás zůstat v zahraničí?

Lákalo. Měla jsem zajímavé nabídky. Jednou z nich byla práce pro Donnu Karan. Jenže já už tehdy měla rodinu a bylo mi jasné, že bych ji musela opustit. Kdyby mi tenkrát bylo dvacet a všechno bych si teprve budovala, tak bych neváhala. Ale v té době už jsem to tak necítila. A dnes, na své cestě tvůrčím životem, bych už se nedokázala podvolit.

 

Již léta spolupracujete s veletrhy Styl a Kabo, kde jste v komisi soutěže návrhářů TOP STYL DESIGNER. Vy sama jste v roce 1992 získala na tomto veletrhu titul Výtvarník sezóny (předchůdce soutěže TOP STYL DESIGNER). Můžete zavzpomínat na některé výherce? Utkvěl vám někdo v paměti?

Pár lidí ano, ale byla jsem „uhranutá“ diplomovou kolekcí Jarky Procházkové, absolventky Vysoké školy umělecko průmyslové.

 

Jaký je váš názor na účast nebo neúčast návrhářů na veletrzích Styl a Kabo?

Oděvní a textilní průmysl u nás v Čechách neexistuje v takové podobě, v jaké existuje ve světě. Naše továrny se pozavíraly a zůstalo pár oděvních firem, které se drží. Jednou z nich je firma Pietro Filipi, která opravdu funguje na vysoké úrovni. Co se týká módních designérů, tak ti tady nemají tak velkou konkurenci jako jinde ve světě. Nejdou s kůží na trh třeba do Milána nebo do Paříže, a to je další důležitý aspekt. Trh je malý, situace je jaká je, a život ve světě si jde vymezenou cestou. My ji nemáme. Tady si jde každý svojí cestou. Co se týká veletrhů Styl a Kabo, tak ty se poslední dva roky uzavřely a jsou pouze pro nákupčí a vystavovatele, což je dle mého názoru špatně, protože trh dělá právě veřejnost, a nikoliv odborníci, kteří vyrábějí produkty. Jinak jde o hraní si na vlastním písečku. Ale to je na dlouhou diskuzi.

 

Jestliže tedy mají mladí designéři u nás jen omezené možnosti, co jim doporučujete pro jejich další rozvoj?

Toto téma se studenty pravidelně diskutujeme. Radím jim, aby šli na stáže do zahraničí a zkoušeli to tam. Tam vždycky sedí v prvních řadách takzvaní „lovci“ designérů, zástupci majitelů firem, kteří hledají mladé talenty. Koho mohou oslovit u nás? Podívejte se, kdo sedí v našich prvních řadách. Takže podle krásné pohádky o Honzovi, co šel do světa, říkám, ať si naši ambiciózní, mladí tvůrci také sbalí ten svůj pomyslný raneček buchet, a ať jdou a cílí vysoko. Pak ať se třeba vrátí, ale ty zkušenosti by měli získat v zahraničí, kde to funguje tak, jak to fungovat má.

Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Váš ateliér Studio Liběny Rochové se nachází na Malostranském nábřeží a vyzařuje z něj radost z módy a designu. To místo jste si vybrala sama?

Měla jsem studio v Týnské uličce s Radkou Kubkovou, a když jsme je zavíraly, hledala jsem jinde. Dcera objevila inzerát na tento prostor. Majitel domu navíc fandil mé práci, chodil na mé přehlídky. Prostory jsem využila i k pořádání vernisáží mladých umělců, stalo se z něj Studio LR. Po pěti až šesti letech provozu studia jsem loni na podzim usoudila, že musím ubrat. Provoz byl velmi nákladný a fyzicky zatěžující, takže jsem ubrala a letos se zrealizují pouze čtyři výstavy. Před třemi lety jsem začala učit, jsem babičkou, žiji částečně v Praze a Brně. Nemám potřebu se za ničím hnát na úkor svého zdraví, pokud chci fungovat na všech polích, které jsem si vybrala.

 

Soutěž návrhářů TOP STYL DESIGNER se vyhlašovala dvakrát do roka, vždy v únoru a srpnu, nicméně od letošního roku se koncepce změnila a bude vyhlašována pouze jednou a to v únoru. Důvodů je několik, ale tím hlavním má být možnost výherce s titulem pracovat po celý rok. Jak se na to díváte vy?

Na jedné straně souhlasím s vedením veletrhů Stylu a Kabo, aby byl v jednom roce jen jeden vítěz. Na druhou stranu, vyhlašování dvakrát do roka je tradicí všude ve světě. Ale jak už jsem zmiňovala, je u nás slabý trh a tudíž je i trochu přepych, mít dva výherce do roka. Nejsem si jistá, jestli pak titul má odpovídající kredit a význam.

 

Když zrekapitulujete loňský rok, které akce či události ve vaší činnosti považujete za stěžejní?

Byla to přehlídka na Expo 2010 v Šanghaji, kde jsem kombinovala staré moravské kroje se současným oděvem. Tato kolekce byla nominovaná na Czech Grand Design v sekci Nejlepší kolekce roku.

 

Kdo vám byl v oblasti módy a designu vzorem? Máte svého oblíbeného návrháře?

Inspirují mě umělci z různých oborů. Velmi inspirující pro mě byl Issey Miyake.

 

Existují zákaznice, které trvají na svých vlastních představách o tom, co by chtěly, ale současně chtějí mít šaty od vás. Jak nakládáte s takovou situací?

Když taková zákaznice přijde, odkážu ji na salony, kde jí to ušijí podle obrázku. Mě oslovují zákaznice, kterým se líbí můj design a chtějí ode mě originál. Ideální je, když je to můj návrh a klientka se v modelu cítí být sama sebou.

 

Co ráda nosíte vy sama?

Zajímavé, kvalitní a designové kousky, které na první pohled neprozradí autora.

Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Mnoho lidí má rádo opak a okázale nosí autora tak viditelně, jak jen to jde. Zajímáte se o to, co člověk chce svým stylem oblékání o sobě říci?

To je právě ta část, která mě ve spolupráci se soukromou klientelou zajímá a baví. Proč má zákaznice ráda zrovna tyto prvky a jiné méně, čemu dává přednost a proč. Po psychologické stránce je to velmi zajímavé.

 

Velmi zajímavý pro vás musí být pocit, že máte v rukou moc ovlivnit to, co bude zákaznice nosit.

V jednom průzkumu před dvěma lety jsem se objevila v nejmenovaném časopisu na prvním místě mezi lidmi, kteří veřejnost nejvíce ovlivňují svojí tvorbou. Což bylo příjemné a zajímavé, ale beru to s veškerou pokorou. Cítím-li, že mám tuto moc a lidé na můj názor dají, snažím se v tom dobrém smyslu proměnit pozitivně přínos této pozice ve společnosti. Dostat moc je nebezpečné a mnoho lidí, zvláště našich politiků, je zářným příkladem toho, že moci se dá snadno zneužít.

 

Myslíte si o sobě, že jste analytik?

Myslím, že ani ne. Občas takové tendence mívám, ale nepátrám po tom, proč se co děje. Pak bych vyloučila to, že každý je svého osudu strůjcem.

 

Sledujete trendy, nebo raději tvoříte nadčasové věci? Zajímalo by mě, jako laika, kdo určuje trendy, jak se návrháři dozvědí, že pro letošní rok budou hitem zrovna „pastelové barvy a geometrické vzory“?

Sleduji trendy, přehlídky i kolegy, ale ve vlastní tvorbě se ubírám cestou individuálního přístupu a originality, tedy také nadčasovosti ve vnímání nejen oděvu.

Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Navštěvujete ráda společenské události? Pokud ano, jaké máte v oblibě a jakým se spíše vyhýbáte a proč?

Musím říct, že se společenských akcí účastním čím dál méně. Dříve jsem chodila velmi často, ale vzhledem k mému časovému nasazení to už nejde, a proto v současné době upřednostňuji takové akce, které mi mohou něco dát. Pak je tu ještě ten fakt, že raději trávím čas s rodinou, anebo sama se sebou.

 

Dozvěděla jsem se, že se budete osobně podílet na art show FANATIQUE, která se koná v září v galerii Kotelna v Říčanech. Jde o výstavu obrazů spojenou s módní přehlídkou. Návrháři se při své tvorbě inspirují právě vystavenými obrazy. Jak bude vypadat vaše účast na této akci?

Před pár lety mě oslovila Táňa Kuchařová, abych pro její nadaci „Krása pomoci“ udělala přehlídku v New Yorku, kde jsem představila i „můj“ ateliér designu oděvu a obuvi na VŠUP. Tam jsem se setkala i s vedením nadace. Když se tento projekt realizoval podruhé, přišli za mnou a já souhlasila, že budu oblékat Táňu Kuchařovou. Studenti spolupracují s umělci. Vznikají tak ojedinělé dialogy.

 

Co byste poradila ženám, které chtějí vypadat dobře i ve vyšším věku, ale stejně tak jako vy sázejí na přirozenost?

Vážit si sebe sama.

 

Nemohu zde nezmínit, že jste odpůrkyní plastických operací a zastáváte přirozenou krásu. Co je základem tohoto vašeho postoje?

Z toho vlaku, do kterého jednou nastoupíme, už nemůžeme vystoupit. Je důležité umět stárnout, brát život se vším, co přináší. Chtít jen krásné mládí znamená šidit se o kouzlo každého věku, který můžeme naplno prožít s tím, co k němu patří. Je daleko přirozenější být sama sebou, souznít s věkem. Nemám chuť trávit čas na plastických operacích, abych se tomu pokusila přiblížit. Vím, že nebudu už nikdy vypadat jako ve třiceti, a tak to je.

 

Co děláte pro to, abyste se cítila dobře?

Pravidelně medituji a udržuji si duševní hygienu. Důležitá je dobrá životospráva. Spíše méně a zdravě jíst, mít dost pohybu. A pozitivně myslet.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Michaela Lejsková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up: Gabriela Klapková

Asistent: Tomáš Durňák

Foceno v Alchymist Grand Hotel and Spa www.alchymisthotel.com

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Liběna Rochová, foto: Robert Vano.
Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Liběna Rochová, foto: Robert Vano
Liběna Rochová, foto: Robert Vano

Komentáře



Kategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...