Martin Gardavský - model a herec


Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Martin Gardavský, foto: Robert Vano
12.04.2012 12:07 | Kateřina Poulová

 

 

 

„Pokud dokážete změnit sám sebe k lepšímu, potom si můžete vytvořit takový život, o kterém sníte.“ Martin Gardavský

 

 

 

 

Martin Gardavský si dobře uvědomuje, že nic není zadarmo a pokud chce být úspěšný v tom, co dělá, musí na sobě neustále pracovat. Přestože slaví úspěchy v modelingové branži, raději by se zaměřil na herectví, a tak tomuto oboru věnuje maximum energie – dokonce na druhé straně zeměkoule.

Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Pracujete v modelingu. Kdy jste se této oblasti začal věnovat?

Začal jsem se jí věnovat přesně před rokem. Tedy v období, kdy jsem se dostal do modelingové agentury. Ale k práci jako takové jsem poprvé dostal během minulého léta.

 

Vzpomenete si ještě na svůj první konkurz?

Můj první konkurz byl na reklamu známého výrobce holicích potřeb. Byl jsem nervózní, ale casting jsem vyhrál. Přestože jsem absolvoval i kostýmové zkoušky, roli nakonec dostal herec z Británie. Nicméně tato zkušenost mi dodala sebedůvěru.

 

Jsou nějaké zásadní věci, na které nesmí model při přípravě na konkurz zapomenout?

Jde o to, na jaký casting se chystá. Pokud jde na reklamu, musí vědět jak se obléknout. Jinak se toho přímo před tím moc udělat nedá. Je nutné se připravovat neustále, člověk nikdy neví, jaká příležitost se naskytne. To znamená posilovat, sportovat, ale také pracovat na vizáži.

 

Je lepší, když je člověk ve vašem oboru svázán s nějakou modelingovou agenturou?

Ohromně záleží na chuti člověka. Mně osobně vyhovuje mít skvělou agenturu, která o mě pečuje a mám v ní podporu. Přesně to pro mě představuje má agentura JARO MANAGEMENT. Ale na druhou stranu znám spoustu modelů, co se pod agenturu za žádných okolností nechtějí dostat. Většinou za tím stojí špatné zkušenosti.

 

Co byste poradil začínajícím modelům? Za jakou radu byste byl vy sám v počátcích vděčný?

Já byl hozený do vody. Myslím, že tak začíná každý model a modelka. Je těžké něco radit, protože to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Nejdůležitější je trpělivost. Chvíli trvá, než si člověka trh okouká a pustí ho k sobě. Mně osobně trvalo čtyři měsíce, než jsem dostal první práci. To zahrnovalo spoustu castingů. Takže moje rada zní: „Vytrvejte a nepřestaňte na sobě pracovat.“

Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Jedná se o práci fyzicky i psychicky náročnou. Neměl jste s tím někdy problém?

Někdy je to náročné. Ale často je to zábava. Člověk cítí, že něco vytváří. Ještě se mi nestalo, že bych chtěl odejít z natáčení, protože je to vyčerpávající a jsem unavený. Naopak, vždy, když natáčím, netěším se na konec z důvodů únavy, ale z pocitu skvěle odvedené práce. Když vám režisér řekne „hotovo“, víte, že jste odvedli kus práce a někomu se to líbilo.

 

Lišily se vaše představy o práci modela od reality?

Nikdy jsem nad životem modela nepřemýšlel. Ale mohu říci, že ve spoustě případů je to bohémský život. A ve spoustě případů je to dřina. U mě převládá dřina, protože mířím výš, než kde se teď nacházím.

 

Jaké jsou podle vás základní předpoklady pro práci modela?

Opět záleží, na jaký okruh modelingové práce se zaměřujete. Máte fotomodely, modely pro módní přehlídky, herce do reklam. Někdy se to dokáže skloubit ve všem, a potom musíte být univerzální. Musíte dobře vypadat, to je základ. Často vidíte spoustu modelů, kteří jsou něčím zajímaví, například barvou očí. Vizáž je základ. Potom hraje roli vaše osobnost a lidé, které potkáte.

 

Jak se na vaši volbu tvářilo okolí? Lidé jsou k tomuto typu povolání často skeptičtí…

Nikdy jsem se na to nikoho neptal a neočekávám, že by mě někdo odrazoval. Pokud by tomu tak bylo, poděkuji za názor a jdu dál svou cestou. Naštěstí v mém blízkém okolí, které si střežím, mě všichni podporují.

Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Myslíte, že se český modeling liší od toho zahraničního?

Určitě. Český modeling je u mužů zaměřen spíše na reklamní trh. Což je dobře, je v něm více peněz. (smích) Ze zahraničí nemám tak velké zkušenosti, ale já osobně se pravděpodobně budu vždy uchylovat spíše k hraní než k focení a chůzi po molu.

 

Podle čeho si vybíráte pracovní zakázky?

Rád přijímám tolik zakázek, kolik je jen možné. Ne vždy hraje roli ohodnocení. Každou práci beru jako zkušenost. A v této branži nikdy nevíte, na koho narazíte i v té nejpodceňovanější práci.

 

Co považujete za svůj zatím největší úspěch v modelingové branži?

Mým zatím největším úspěchem je samozřejmě druhé místo na světové soutěži Mister International 2011. Ale věřím, že větší úspěchy mě ještě čekají.

 

Umístil jste se na druhém místě v soutěži Mister International a jste tedy druhým nejhezčím mužem světa pro rok 2011. Tomu ovšem předcházela česká soutěž Muž roku. Jak vás napadlo přihlásit se do soutěže?

Do soutěže jsem se dostal náhodou. Tomu tak bývá vždy, že? (smích) Původně to byla prohraná sázka, poté rozhovor s agenturou, která by mě tam také ráda viděla.

 

Poté tedy následovala soutěž Mister International. Čím myslíte, že jste porotu zaujal?

Celá soutěž probíhala čtrnáct dnů, kdy nás do první šestnáctky volili lidé, kteří s námi trávili čas. Tak nás mohli poznat a udělat si o nás obrázek. Ve finálovém večeru už rozhodovalo všechno. U mě osobně asi chování v celém průběhu a ve finálové pětce odpovědi na otázky. Už během soutěže se spekulovalo o mé účasti v první pětici a jsem rád, že jsem to potvrdil.

 

Kdo vlastně financuje cestu a hradí celkové náklady spojené s účastí?

Náklady na cestu hradí sponzoři české soutěže. Přímo v Bangkoku už bylo vše hrazeno organizací Mister International. Ale samozřejmě že to, co si člověk chtěl koupit mimo, si musel zaplatit sám.

 

Získal jste po soutěžích nějaké zajímavé a lukrativní nabídky v modelingu?

Musím říct, že ano. Nabídek byla spousta. Já se ale chci neustále posouvat, takže se nezaměřuji pouze na modeling jako takový. Nabídky mám i z herecké branže, které se chci věnovat do budoucna.

 

Je pro muže těžké uživit se modelingem? Liší se nějak mzdy mužů a žen?

Pro muže je to těžší než pro ženy, to určitě. Naopak žen v modelingu je ohromná spousta, takže je i větší konkurence. Pokud jste topmodelem, je to snadné. Pokud jím nejste, musíte se ohromně snažit. V České republice se pouze modelingem uživit nedá, pokud nevstoupíte i do televizního trhu.

Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Foto: Robert Vano

 

Domníváte se, že v modelingové branži hraje u mužů věk stejnou roli jako u žen?

Věk hraje roli, ale je to převrácené. Muži postupem času zrají. Ženy začínají ve čtrnácti letech, muži většinou až po dvacítce. V tuto chvíli si trh žádá muže s velkým M, tím ovšem nebudete v osmnácti. Nicméně, neplatí to vždy.

 

Jak už jste zmínil, máte ambice ještě v jiné oblasti, v herectví. Věnujete se mu v rámci nějakého studia?

Zatím jsem žádný kurz herectví neabsolvoval. Ale mám to v plánu. Studium herectví je ohromně důležité, vidím velký rozdíl v počtu zakázek u kolegů s hereckou průpravou než bez ní. Budu muset hodně dohánět. (smích)

 

Je pravda, že jste odjel do Brazílie ucházet se o roli v telenovele?

(smích) Do Brazílie jsem odjel okoukat trh. Zároveň zde mám několik projektů, které realizujeme. Jeli jsme sem natáčet reality show Gringo no Brasil. Jedná se o mé cesty po Brazílii, objevování kultury a zajímavých míst. V tuto chvíli připravujeme první díly. Během toho se věnuji castingům. Roli v telenovele mohu získat, až budu umět velmi dobře portugalsky a budu mít za sebou kurz herectví, který podle zákona mít musíte.

 

Je vám tento typ televizního seriálu blízký?

Blízký ani tolik ne. Ale byla by to dobrá zkušenost. Zkušenosti potřebuji jako sůl. Přece jen se pohybuji v tomto odvětví velmi krátkou dobu. Uvidíme, jak to půjde dále.

 

Jak jste se vůbec k této možnosti dostal? Brazílie není tradiční zemí začínajících herců.

Do Brazílie jsem chtěl vycestovat již před třemi roky. A až v tuto chvíli se naskytla dobrá příležitost se skvělým nápadem. Pokud bych ji nevyužil a zůstal doma, určitě bych si to dlouho vyčítal. Není to země začínajících herců, ale Brazílie ohromně roste a chvíli tu pobýt je podle mě přínosné.

 

Jak vypadá váš běžný den v Brazílii?

Vstanu brzy ráno. Posnídám a odcházím oběhat castingy. Často ještě natáčíme reality show, abychom měli dost materiálu. Věnuji se sportu a park Ibirapuera, který je v Sao Paulu nejoblíbenější na běhání, mám hned vedle místa, kde bydlím. Den zde uteče velmi rychle, pokud máte co dělat. Mám tu již spoustu kamarádů, takže občas v podvečer zajdeme někam na večeři. Mimochodem, v Sao Paulu je nejlepší pizza na světě. (smích)

 

Nelákalo vás zkusit štěstí v českých filmových či seriálových vodách?

Již nějaké nabídky mám, ale v tuto chvíli jsem zde. Až se v květnu vrátím, vše promyslím, proberu s mou agenturou a uvidíme, kterým směrem půjdu.

 

Studujete ekonomii na České zemědělské univerzitě. Musel jste kvůli odjezdu studium přerušit?

Ano, studium mám přerušené. V tuto chvíli myslím na to, co dělám, a chci se tomu věnovat na sto procent.

Chtěl byste jednou pracovat v ekonomické sféře, nebo vás více láká prosadit se v modelingu či u filmu?

Popravdě přemýšlím o druhé možnosti. Nicméně vím, že nechci skončit pouze závislý na tom, jakou roli dostanu. Preferuji mít vlastní business.

 

Během studia jste si přivydělával jako průvodce. Myslíte, že se vám tato zkušenost nějak hodila i při současném zaměstnání?

Samozřejmě. Naučil jsem se, jak pracovat s lidmi. I když nemáte skvělou náladu, musíte ze sebe vydat všechno. Vy jste ten, kdo vytváří turistovu představu o Praze. Bral jsem to jako velmi zodpovědnou práci. Vždy jsem chtěl, aby turisté odjížděli domů s pocitem, že krásnější město na světě neexistuje. A Praha si to rozhodně zaslouží.

 

Díky modelingu jste v kontaktu s aktuálními módními trendy. Zajímáte se hodně o módu?

O módu se zajímám a baví mě to. Velmi rád nakupuji oblečení, ale nejsem příliš trpělivý, abych trávil v obchodě spoustu času. Nejraději přijdu a koupím. S partnerkou ale trpělivost být musí. Moje partnerka však má podobný problém, takže si naprosto vyhovujeme.

 

V jakém ohledu považujete sám sebe za krásného?

Snažím se být vnitřně krásný. Vycházet s lidmi a neubližovat. Myslím, že toto je nejdůležitější. Základem je poznat sám sebe. Svoje klady i zápory. O to se snažím a výsledky jsou ohromné. Bez toho, abyste se poznali, je těžké dávat lásku a porozumění.

 

Martin Gardavský, foto: Robert Vano

Co pro vás krása vlastně znamená?

Pro mě osobně je to velice rozsáhlý pojem. Je těžké říci, že je něco ošklivé, když pro jiného je to krásné. Pokud mě něco velmi zaujme a cítím se dobře, když to mám nablízku, je to pro mě krásné. Ať mluvíme o lidech, nebo o věcech. Krásný člověk v sobě skloubí krásu těla a duše. Ale krása jako taková podle mě vychází zevnitř.

 

Řekl byste, že vám váš vzhled nějak usnadňuje život?

Nemyslím si, že mi usnadňuje život, ale v mnoha situacích může pomoci. Ale jak říkám, v devadesáti osmi procentech, pokud máte vnitřní krásu, život vám přináší pouze pozitivní věci a zdá se být snadný. Zkuste myslet týden pozitivně a uvidíte podstatné zlepšení jak v komunikaci s lidmi, tak ve svojí pohodě.

 

O co jste se ve svém životě musel hodně snažit a proč jste to dělal?

V životě jsem se musel snažit o hodně věcí. A neustále se snažím. Nejvíce se to však týká mých postojů a myšlení. To je podle mě ta nejtěžší práce. Dokázat změnit sám sebe. Pokud dokážete změnit sám sebe k lepšímu, potom si můžete vytvořit takový život, o kterém sníte. Tady narazí spousta lidí. Mají problém se změnit, aby dosáhli toho, po čem touží. S tímto se neustále potkávám i u sebe a snažím se porážet svou pýchu, lenost, své předsudky a od dětství zavedené vzorce myšlení.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Text: Kateřina Poulová

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up: Pavel Bauer www.pavelbauer.cz

Foceno v hotelu Radisson Blu Alcron www.alcron.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Martin Gardavský, foto: Robert Vano
Martin Gardavský, foto: Robert Vano

KomentářeKategorie
Příbuzné články
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna
Anna Tejklová – módní návrhářka a výtvarnice, majitelka značky Anna Anna

13.02.2023 | Studovala výtvarné školy, časem se ale přeorientovala na práci módní designérky. V roce 2013 ...


Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui
Iva Matyášová – odborná poradkyně a lektorka Feng Shui

21.12.2021 | Od roku 2017 předává tzv. Deekshu, která probouzí vnitřní sílu a uzdravuje na psychické, duchovní ...


Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky
Alexandra Mynářová - moderátorka, zakladatelka módní značky

20.03.2021 | Před několika lety musela opustit svůj post moderátorky v České televizi z důvodu možného ...


Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso
Blanka Kučerová - majitelka butiku Diverso

11.09.2019 | To, jak klientka vypadá, je její vizitka, míní majitelka brněnského butiku Blanka Kučerová. Jedním ...


Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři
Karolína a Michal Jankivovi - módní návrháři

20.08.2019 | Sourozenecká designérská dvojice Karolína a Michal Jankivovi patří na Slovensku mezi naprostou ...